O opakovaní volieb rozhodol Ústavný súd v decembri pre množstvo pochybení, ktoré narušili voľby 26. septembra 2021. Ľudia museli dlho čakať v radoch, hlasovacie lístky boli chybné, alebo chýbali úplne, a volebné miestnosti boli dočasne zatvorené. V niektorých sa hlasovalo aj po predpokladanom ukončení volieb, keď už boli oznámené predbežné výsledky.
Pre volebný škandál sa už opakovali voľby do berlínskeho krajinského senátu, čo viedlo k zmene berlínskeho primátora. V opakovaných voľbách kresťanský demokrat Kai Wegner porazil predchádzajúcu primátorku sociálnu demokratku Franzisku Giffeyovú.
Parlamentné voľby sa zopakujú 11. februára v 455 volebných okrskoch z celkového počtu 2256, pričom volebné právo má približne 550.000 Berlínčanov.
Výsledok opakovaných volieb pravdepodobne veľmi nezmení zloženie Spolkového snemu (Bundestagu), kde sa majú prerozdeliť len dve až tri kreslá. Vzhľadom na komplikovanú povahu zloženia dolnej komory nemeckého parlamentu však môžu nastať prekvapenia, hodnotí DPA.
Podľa spolkovej volebnej komisárky Ruth Brandovej "môže dôjsť k posunom v rozdelení kresiel naprieč jednotlivými spolkovými krajinami". "To znamená, že nové mandáty môžu získať alebo stratiť aj iné spolkové krajiny," doplnila volebná komisárka. Berlín je jednou z troch mestských spolkových krajín (spolu s Brémami a Hamburgom) spomedzi 16 spolkových krajín Nemecka.
Očakáva sa slabá podpora pre sociálnych demokratov kancelára Olafa Scholza, čo naznačujú predvolebné prieskumy v iných častiach krajiny. V opakovaných voľbách sa nemusí dariť ani krajne pravicovej Alternatíve pre Nemecko (AfD). Strana síce prudko stúpa v prieskumoch verejnej mienky vo východných spolkových krajinách, napríklad v Sasku, kde sa v septembri konali krajinské voľby, ale v hlavnom meste nemá AfD takú širokú podporu.