Sústrediť sa chce predovšetkým na zníženie inflácie, ktorá výrazne potlačila ceny nahor. Od začiatku krízy sme najviac pocítili zvýšenie cien takých potravín ako syry, mäsové výrobky či vajcia. Ekonómovia však predpokladajú, že ceny už neporastú. Budeme za potraviny platiť znovu menej?
Predražené rezne aj obložené chlebíčky. Stúpajúcu špirálu cien potravín odštartovala pandémia covidu. Nová vláda si ako prioritu na rok 2024 stanovila práve túto oblasť. „Nestaviam si žiadne vzdušné zámky. Teraz nehovorím, že to musí klesnúť o 30 percent, ale dávame si za cieľ výrazne tlačiť na infláciu, znižovať ju, aby ľudia mali pocit, že za tie peniaze, ktoré dostávajú, či už ako plat, alebo ako dôchodok, si kúpia trochu viac potravín v obchodoch,“ uviedol Robert Fico.
Ceny potravín vo veľkej miere ovplyvnila vojna na Ukrajine, keď začali celosvetovo rásť ceny komodít. „Ukrajina a Rusko dodávajú 28 % celosvetovo obchodovanej pšenice, 29 % jačmeňa, 15 % kukurice a 75 % slnečnicového oleja. Invázia mala za následok narušenie dodávok týchto komodít a prudký nárast ich cien,“ píše sa v decembrovej analýze ministerstva financií. Ďalším dôsledkom vojny bol podľa rezortu celosvetový rast cien energií.