"Bez ohľadu na to, či sú umelo vyrobené alebo prirodzene sa vyskytujúce, každá látka cudzorodá pre telo predstavuje chemické riziko. Nemusia byť karcinogénne, (ale) tieto látky predstavujú ďalšiu záťaž pre pečeň a naše metabolické procesy nie sú pripravené ani na ich spracovanie," vysvetľuje odborník. Znečistenie v interiéri neprodukujú len sviečky, ale aj iné výrobky, ako sú čistiace spreje alebo dokonca aj nábytok.
"Vystavujeme sa pôsobeniu stoviek látok, ktoré s ďalšou zbytočnou záťažou látok, ako sú vonné sviečky, bytové vône a nástenné zástrčky, môžu viesť k vážnym problémom," upozorňuje doktor Tamás.
Hoci vonné sviečky a bytové vône produkujú naraz len malé množstvo častíc a výparov, tieto sa sčítavajú, čím dlhšie ich používame. "Vôňa sa stáva stále viac a viac nebezpečnou. Tento kumulatívny vplyv a neustále vystavenie týmto chemikáliám vedie k potenciálnym zdravotným rizikám týchto výrobkov. Na rozdiel od bývania pri rušnej ceste, kde môžeme kvalitu ovzdušia zmeniť len tým, že sa pohneme, tento vplyv si vytvárame sami. Môžeme sa rozhodnúť, že to nebudeme robiť."