Kto si o pomoc štátu môže požiadať a čo musí splniť? Podmienkou je aj uzatvorenie zmluvy o úvere na bývanie pred 1. januárom 2024. Príspevok na zvýšenú splátku úveru na bývanie je stanovený na 75 percent zo zvýšenia mesačnej splátky, maximálne v sume 150 eur.
Samotnú výšku príspevku vypočíta konkrétna banka, v ktorej má občan uzatvorenú zmluvu o úvere na bývanie (kúpa, výstavba, rekonštrukcia). „S nárastom úrokových sadzieb pri úveroch na bývanie sa zvýšilo aj finančné zaťaženie najmä nízkopríjmových domácností. Chceme predísť tomu, aby bola vážne ohrozená ich schopnosť splácať si tieto záväzky, a tým aj ich strecha nad hlavou. Práve preto sme na vláde už takmer mesiac po našom nástupe schválili zákon o pomoci so splácaním úverov. Systém je zatiaľ nastavený do roku 2027 s možnosťou pravidelného prehodnocovania pri zákone o štátnom rozpočte. Predošlý rok sme pokryli daňovým bonusom,“ uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš.
Potrebná je aj kópia zmluvy o úvere
V prípade, ak sa úroková sadzba zvýšila v priebehu roka 2023, žiadosť o príspevok je možné podať už od mesiaca január 2024. Ak sa úroková sadzba úveru na bývanie bude zvyšovať v priebehu roka 2024, žiadosť je možné podať až od kalendárneho mesiaca, keď k zvýšeniu úrokovej sadzby došlo. Ak je viac oprávnených osôb (dlžník aj spoludlžník), ktoré spĺňajú podmienky nároku na príspevok, ten vzniká len jednej z nich.
K žiadosti musí byť priložená kópia zmluvy o úvere. „Údaje o výške príspevku, splácaní úveru poskytnú úradom práce, sociálnych vecí a rodiny banky do 10. dňa v mesiaci za predchádzajúci mesiac. Výšku príjmu oprávnenej osoby overujú úrady prostredníctvom informácií poskytnutých finančnou správou,“ upozorňuje Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.