Po útoku Spojené štáty urýchlene poslali Izraelu vojenskú pomoc a Izrael spustil neľútostnú vojenskú operáciu v Pásme Gazy s cieľom zničiť Hamas. Zahynulo tam už najmenej 22.313 ľudí, ako uvádza ministerstvo zdravotníctva riadené Hamasom. Tieto úmrtia vyvolali veľký hnev na Blízkom východe a podnietili k útokom aj ďalšie ozbrojené skupiny po celom regióne, ktoré sú proti Izraelu.
Árúrí, ktorého Izrael obviňuje zo zorganizovania mnohých útokov proti tejto krajine, bol v roku 2017 zvolený za zástupcu šéfa politického krídla Hamasu a oficiálne sa tak v tomto islamistickom hnutí stal mužom číslo dva. Bol aj jedným zo zakladateľov vojenského krídla Hamasu.
Experti sú presvedčení, že Árúrí zohral kľúčovú úlohu v zdokonalení vojenských schopností Hamasu a v budovaní kontaktov s regionálnymi spojencami, napríklad s Iránom.
Hnutie Hizballáh stojí na strane Hamasu a s Izraelom sa takmer denne ostreľujú cez hranice, čo si v Libanone vyžiadalo už vyše 165 mŕtvych. Hizballáh najnovšie varoval, že Árúrího zabitie "nezostane bez odpovede ani bez trestu". Na izraelskej strane boli pri prestrelkách s Hizballáhom zabití najmenej štyria civilisti a deväť vojakov, uvádza izraelská armáda.