Trump v súvislosti s údajnými pokusmi zvrátiť svoju volebnú prehru v roku 2020 z trestného činu usvedčený nebol, hoci obvineniam čelí, uplatnenie dotknutého dodatku ústavy však usvedčenie podľa trestného práva nevyžaduje, píše agentúra AP.
Okrem coloradského súdu minulý týždeň aj štátna tajomníčka v Maine Shenna Bellowsová rozhodla o Trumpovej diskvalifikácii. Bývalý prezident podľa nej svojou plamennou rétorikou podporoval násilnosti, ku ktorým niekoľko týždňov po voľbách v roku 2020 došlo, a ktoré vyústili do smrti niekoľkých demonštrantov i policajtov. Účasť vo svojich primárkach naopak Trumpovi povolili súdy v Michigane a Minnesote a rozhodnutie sa podľa amerických médií čoskoro očakáva v Oregóne.
Americký najvyšší súd nie je povinný sa Trumpovým prípadom zaoberať, najvyšší sudcovia sa však pravdepodobne do veci vzhľadom na jej význam vložia, píše WP. Nielen Trumpovi advokáti, ale aj odborníci na právo na súd apelujú, aby konal rýchlo. Konkrétne v Maine a Colorade sa budú primárky pre Republikánsku stranu konať 5. marca, volebné listiny však musia byť vytlačené s niekoľkotýždňovým predstihom a tie zasielané do zahraničia už 20. januára.
Ak najvyšší súd rozhodne, že Trumpovo počínanie v súvislosti s údajnými pokusmi ovplyvniť výsledky volieb nie je porušením 14. dodatku ústavy, de facto tak zmietnete zo stola výzvy, ktoré sa v jednotlivých amerických štátoch dožadujú Trumpovho vylúčenia z volieb, podotýka denník The New York Times (NYT). Ak však bude rozhodnutie špecifickejšie a bude sa týkať napríklad len štátu Colorado, advokáti protistrán budú skôr môcť argumentovať, že Trump by sa nemal zúčastniť na všeobecných prezidentských voľbách, teda novembrového prezidentského finále, ak získa predtým republikánsku nomináciu v primárkach.