Podľa odborníkov nová látka dokáže ničiť baktérie Acinetobacter baumannii, ktoré si vypestovali rezistenciu proti mnohým známym a zvyčajne užívaným antibiotikám, a sú preto považované za veľkú hrozbu.
Kmene baktérií Acinetobacter baumannii sa vyskytujú bežne v prírode a pre zdravého človeka nepredstavujú žiadne riziko, vyvolávajú však zápaly pľúc, sepsy či zápaly u oslabených alebo starších jedincov a problémy spôsobujú najmä v nemocniciach. Baktérie známe aj pod skratkou Crab sú rezistentné voči bežným antibiotikám, a Svetová zdravotnícka organizácia ich preto považuje za jedny z najnebezpečnejších patogénov.
"Baktérie Crab sú častou príčinou infekcií v nemocniciach, najmä u ľudí na ventilátoroch. Tento patogén nie je nijako agresívny, ale je odolný voči mnohým rôznym antibiotikám, takže liečba je veľmi ťažká," povedal denníku The Guardian mikrobiológ Andrew Edwards z univerzity Imperial College. Podľa neho je nový objav sľubný vzhľadom na to, že baktéria Crab patrí do skupiny takzvaných gramnegatívnych baktérií, ktoré odolávajú antibiotikám vďaka bunkovej stene tvorenej lipopolysacharidmi (LPS).
"LPS umožňujú baktériám prežívať aj v nepriateľskom prostredí a ustáť nápor imunitného systému," uviedol jeden z autorov štúdie nového lieku Michael Lobritz. Podľa neho látka baktériám bráni v ukladaní LPS v bunkovej stene, a tým ich ničí. "Prvýkrát sme objavili niečo, čo funguje týmto spôsobom, takže ide o jedinečnú záležitosť čo sa týka chemického zloženia aj mechanizmu účinku," dodal.
Žiadne nové antibiotikum proti gramnegatívnym batériám nebolo na trh uvedené už pol storočie. Roche zatiaľ účinky Zosurabalpínu skúma v laboratóriu na myšiach, ďalší postup lieku smerom k testom na ľuďoch a schválenia ale môže byť veľmi ťažký, upozornil The Guardian.