Salvádorské úrady uviedli, že minulý rok zaznamenali v tejto krajine s 6,6 milióna obyvateľov 154 vrážd, čo predstavuje mieru 2,4 na 100.000 obyvateľov. Tento počet je takmer o tretinu nižší než celosvetový priemer podľa údajov agentúr OSN. Ešte v roku 2022 sa pritom v Salvádore udialo celkom 485 vrážd.
"Salvádor je oficiálne najbezpečnejšou krajinou v celej Latinskej Amerike," napísal salvádorský prezident Nayib Bukele na sociálnu sieť X (predtým Twitter). Salvádorský minister spravodlivosti Gustavo Villatori následne na tlačovej konferencii zopakoval slová Bukeleho a dodal, že počet vrážd je v Salvádore po Kanade druhý najnižší v celej Amerike. Vyzdvihol tiež Bukeleho "odvážne rozhodnutie postaviť sa zločineckým štruktúram".
Keď sa Bukele dostal k moci v roku 2019, v krajine sa ročne udialo až 38 vrážd na 100.000 obyvateľov a zločinecké gangy ovládali približne 80 percent krajiny. V marci 2022 vyhlásila salvádorská vláda výnimočný stav a orgány odvtedy zadržali viac než 75.000 údajných členov gangov. Asi 7000 neskôr prepustili.
Bukele si vďaka tomu získal podporu veľkého množstva obyvateľov a oznámil, že sa bude v najbližších voľbách uchádzať o ďalší mandát. Kandidatúru mu povolil Najvyšší súd napriek tomu, že podľa salvádorskej ústavy nemôže byť za prezidenta zvolený nikto, kto vykonával funkciu prezidenta viac než šesť mesiacov pred novým funkčným obdobím.
Kongres, ktorému dominujú jeho spojenci, mu preto od začiatku decembra udelil polročnú dovolenku, ktorá potrvá do konca mája, keď sa oficiálne skončí jeho funkčné obdobie. Voľby sa v krajine konajú 4. februára.
Skupiny zameriavajúce sa na ochranu ľudských práv v súvislosti s potláčaním zločineckých gangov v Salvádore upozorňujú, že zatýkanie je často svojvoľné, založené na vzhľade osoby alebo na mieste, kde žije. Odsúdili najmä zatýkanie maloletých, ktorí nemajú na gangy žiadne väzby. Znepokojuje ich aj rastúce autoritástvo v krajine.