Na obsah v televíznom programe divákov po novom upozornia značky, ktoré prezradia, čo konkrétne sa vo filme môže objaviť. Poukážu na zobrazenie násilia, vulgarizmov, strachu, diskriminácie, sexu, závislostí a nahoty. Doplnia už existujúce piktogramy s vekovou hranicou.
K označeniu nevhodných programov (filmov) do 7, 12, 15 a 18 rokov veku pribudnú aj obsahové označenia (deskriptory), ktoré poslúžia rodičovi, aby sa informovane rozhodol, či je program (film) natoľko nevhodný, že ho nebude dieťa pozerať vôbec, alebo sa rozhodne, že si program (film) dieťa pozrie pod rodičovským dohľadom.
Nevhodné obsahy sú preto rozdelené pod jednotlivé označenia (deskriptory) na základe spoločných charakteristík. Pre zrozumiteľnosť celého označenia (grafika vekovej nevhodnosti + nevhodného obsahu) sa zobrazia vždy najviac tri deskriptory v najvyššej (označenej) vekovej nevhodnosti.
Ide o nasledujúce označenia prítomnosti nevhodného obsahu:
- Násilie (N)
- Diskriminácia (D)
- Strach (S)
- Závislosť (Z)
- Sex (X)
- Vulgarizmy (V)
- Nahota (H).
FOTO všetkých deskriptorov aj s ich významom nájdete v galérii.
Príklad
Ak sú teda vo filme prítomné sex, násilie aj vulgarizmy v kategórii nevhodnosti pre maloletých do 15 rokov a zároveň aj nahota v kategórii nevhodnosti pre maloletých do 12 rokov a strach v kategórii nevhodnosti pre maloletých do 7 rokov, film sa označí ako nevhodný pre maloletých do 15 rokov veku (červená 15 v kruhu) a pridá sa k nemu označenie pre dekriptory násilie (N), sex (X) a vulgarizmy (V). Takže výsledné označenie bude vyzerať napríklad takto: ⑮ N X V
Čo je jednotný systém označovania, na čo slúži a komu je určený?
Jednotný systém označovania (JSO) je slovenský systém obrazového (grafického alebo slovného) označenia filmov v kinách, filmov a programov na streamovacích platformách, televíznych programov. Slúži predovšetkým rodičom, aby v predstihu mali informáciu o vekovej (ne)vhodnosti filmu alebo programu, aby sami rozhodli, či dieťa pustia na tento film samé do kina alebo ho samé nechajú sledovať tento program, alebo nie, prípadne či ho budú sledovať s dieťaťom spolu (či už v kine, v televízii, alebo na platforme).
Od januára sa rodičia pri filmoch a programoch stretnú s týmito označeniami (ne)vhodnosti:
- Program (film) nevhodný do 7 rokov veku – označený červenou 7 v červenom kruhu,
- Program (film) nevhodný do 12 rokov veku – označený červenou 12 v červenom kruhu,
- Program (film) nevhodný do 15 rokov veku – označený červenou 15 v červenom kruhu,
- Program (film) nevhodný do 18 rokov veku – označený červenou 18 v červenom kruhu,
- Program (film) vhodný pre maloletých do 12 rokov – označený štylizovanou zelenou tvárou medvedíka,
- Program (film) (univerzálne) vhodný pre všetky vekové skupiny – bez označenia alebo označený zeleným U.
FOTO všetkých deskriptorov aj s ich významom nájdete v galérii.