Tá ich mala priviesť k dieťaťu narodenému v Betleheme. Sviatok Zjavenie Pána patrí k najstarším kresťanským sviatkom. S ním sú spojené aj dávne ľudové tradície. Ktoré z nich na Slovensku dodnes dodržiavame a aký je pravý význam tohto sviatku?
Každý rok sa znova vraciame k záhadám, ktorými je táto udalosť opradená. „Podľa rôznych legiend ide o troch mudrcov, aj keď vo Svätom Písme ich z evanjelistov spomína akurát Matúš vo svojej druhej kapitole. Ich presný počet nie je známy, je to vecou tradície, že sa uvádza, že boli traja. Známy je však fakt, že pochádzajú z Východu. Môžeme sa domnievať, že pochádzali z Perzie alebo z Médie, možno z Chaldejska alebo z Arábie. Niektoré historické spisy o týchto mudrcoch hovoria ako o prvých pohanoch, ktorí uverili v Ježiša, v jediného Spasiteľa ľudstva,“ vysvetľuje religionistka Katarína Kurilcová.
K Ježišovi ich priviedla žiarivá betlehemská hviezda, ktorá sa zjavila nad malou betlehemskou maštaľou, kde sa narodil Ježiško. Mudrci mu vzdali poklonu a darovali dary - zlato, kadidlo a myrhu. Zaujímavosťou je, že ich mená Gašpar, Melichar a Baltazár pochádzajú až z 12. storočia, keď ich tak pomenovali v parížskej univerzite. Vo Svätom Písme sa ďalej môžeme dočítať, že mudrci, varovaní vo sne, cestou späť obišli kráľa Herodesa. Viac o nich nevieme. Požehnanie vody, soli a kriedy Aj v súčasnosti sa na mnohých miestach sveta, ale i Slovenska zachovávajú zvyky vzťahujúce sa na príchod mudrcov.
„Na sviatok Zjavenia Pána, známy aj ako sviatok Troch kráľov, sa pri svätých liturgiách požehnáva voda, soľ a krieda. Ide o starý zvyk. Napríklad gréckokatolícka a pravoslávna cirkev dodnes vykonáva svätenie vody v tečúcich potokoch a riekach. Tečúca voda, nazývaná jordánska voda, je svätená gréckokatolíckymi kňazmi ráno alebo v predvečer sviatku, ktorý sa vo východnej cirkvi nazýva Bohojavlenije, pred zhromaždenými veriacimi v obciach severovýchodného Slovenska,“ uvádza Katarína Kurilcová.
Pre celé Slovensko však tradične platí, že následne potom kňazi chodia po príbytkoch ľudí, aby ich požehnávali vodou, ktorá bola posvätená pri sv. liturgii. Príbytky navštevujú prezlečení chlapci, kňaz a miništranti. Do príbytkov prinášajú veselosť, ale i posolstvo Narodenia Pána.