TASR čerpala z článku servera Live Science. Obrazec známy ako Obor z Cerne Abbas leží neďaleko dediny Cerne Abbas v grófstve Dorset na juhu Anglicka. V minulosti mohol slúžiť aj ako zhromaždisko armád Wessexského kráľovstva, ktoré sa mali postaviť útočiacim Vikingom. Mnísi z Cerne Abbas obrovskú postavu neskôr "prekrstili" na miestneho svätca Eadwolda – zrejme preto, aby vo svojej blízkosti nemali pohanského hrdinu, uvádza štúdia.
Obor v pravej ruke nad hlavou zviera obrovský kyjak, ľavú ruku má natiahnutú pred seba. Kedysi v nej zrejme zvieral kožu Nemejského leva, ktorého Herkules zabil počas plnenia svojich 12 úloh, uvádza štúdia. Dodáva, že mýtus o Herkulovi bol v stredoveku dobre známy, v deviatom storočí jeho popularita dokonca prudko vzrástla. Hrčovitý kyjak postavy slúži na jej identifikáciu podobne ako atribúty svätcov; napríklad svätý Peter býva zvyčajne zobrazovaný s kľúčmi.
"Ak by obrazec vytvorili mnísi z Cerne, nezobrazili by svojho patróna nahého. Radi však (pôvodného hrdinu) zmenili na Eadwolda a využili na vlastné účely," uvádza vo vyhlásení spoluautor štúdie Tom Morcom z nórskej Univerzity v Oslo. "O obrazec sa dlho a dobre starali, takéto zmeny identity sa dejú dodnes," dodal.
Eadwold žil v Cerne ako pustovník len o chlebe a vode a údajne vykonal mnoho zázrakov. Povrávalo sa o ňom, že pochádzal z kráľovského rodu a bol bratom východanglického kráľa Edmunda Mučeníka, ktorý vládol v deviatom storočí.