Ďalšia chyba - poradíme si sami
Pre právne rady oslovíme právnika a ak nás niečo bolí, utekáme k lekárovi. Práve preto je nepochopiteľné, že pri narábaní s peniazmi si vraj vieme najlepšie poradiť my sami. „Financie sú oblasť, v ktorej ľudia strácajú najviac peňazí. Buď tým, že využívajú nevhodné produkty, alebo tým, že nevyužívajú produkty, ktoré ich môžu ochrániť,“ vysvetľuje Maroš Ovčarik. Služby finančných poradcov využíva iba nepatrná časť Slovákov. V ostatných štátoch EÚ je to už väčšinou úplná samozrejmosť. Na posilnenie finančnej gramotnosti nikdy nie je neskoro. „Finančná rezerva v banke vo výške trojmesačných výdavkov má iné úlohy, než bojovať s infláciou. Peniaze určené na dlhodobé ciele už nemajú byť v banke, ale zainvestované. Iba dobre nastavená investícia má potenciál poraziť infláciu“, upozorňuje Pavel Škriniar.
Najčastejšie finančné hriechy (Zdroj: PARTNERS INVESTMENTS)
1. Neuvážené zadlžovanie
Čo robíme zle: Povolené prečerpanie na účte, kreditné karty a nákupy na splátky uberajú najviac peňazí.
Ako sa tomu vyhnúť: Vyhnite sa povolenému prečerpaniu na účte, kreditným kartám a nákupom na splátky. Aspoň časť nákladov tak financujte z vlastných úspor.
2. Žiadna finančná rezerva
Čo robíme zle: Týždeň pred výplatou nie sú na účte takmer žiadne peniaze. - Zaskočiť nás môžu nečakané výdavky.
Ako sa tomu vyhnúť: Minimálne desať percent disponibilného príjmu by malo odchádzať na tvorbu finančnej rezervy. Po výplate sa spoločne s ostatnými pravidelnými mesačnými výdavkami nastaví trvalý príkaz. Peniaze odchádzajú na samostatný sporiaci produkt.
3. Peniaze nechané na pospas inflácii
Čo robíme zle: Peniaze doma v hotovosti, prípadne na bežnom účte strácajú denne na hodnote pre infláciu.
Ako sa tomu vyhnúť: Aspoň časť týchto peňazí by mala smerovať do vhodných investičných nástrojov. Medzi vhodné investičné produkty patria napríklad ETF fondy, prípadne podielové fondy.