4. Impulzívne míňanie
Čo robíme zle: Po výplate bežíme do obchodného centra na bezhlavé nákupy.
Ako sa tomu vyhnúť: Na nákupy choďte so zoznamom a striktne sa ho držte. Pri väčších nákupoch si porovnávajte ceny viacerých poskytovateľov, až potom kupujte.
5. Míňanie úspor na dôchodok
Čo robíme zle: Siahanie na dôchodkové úspory kvôli dovolenke alebo pokazenému televízoru.
Ako sa tomu vyhnúť: Zostatky na účtoch úspor na dôchodok nekontrolujte často. Mimo úspor na dôchodok by mal mať každý vytvorenú aspoň základnú finančnú rezervu. Siahajte na ňu len v prípade núdze. Jej odporúčaná výška je 4-násobok čistého príjmu rodiny.
6. Neschopnosť odlíšiť pasíva od aktív
Čo robíme zle: Nedostatočné praktické uvažovanie pri narábaní s peniazmi a finančné vzdelávanie.
Ako sa tomu vyhnúť: Aktíva sú úspory, investície, majetok. Pasíva sú dlhy, ktoré je potrebné minimalizovať. Maximálna výška všetkých mesačných splátok dlhov (hypotéka, spotrebný úver, lízing, apod.) by nemala presiahnuť tridsať percent čistého príjmu rodiny. Čím nižšia, tým lepšie.
7. Podpoistený alebo nepoistený majetok
Čo robíme zle: Svoje bývanie a domácnosť má poistené menej ako polovica Slovákov. Zvyšok s poistením stále váha a vystavuje sa riziku.
Ako sa tomu vyhnúť: Majetok, ktorého strata, prípadne zničenie môžu existenčne ohroziť rodinu, by mal byť poistený. Poistenie by malo zodpovedať aktuálnym trhovým cenám. Ak máte poistku, ktorú síce platíte, ale bola uzavretá dávno, je vhodné ju prehodnotiť, aby plnila svoj účel.