Podľa vyhlásenia izraelskej armády palestínsky radikál v tom čase obsluhoval dron, ktorý predstavoval hrozbu pre izraelské jednotky. "Sme si vedomí, že počas útoku boli zasiahnutí aj ďalší dvaja podozriví, ktorí sa nachádzali v aute s týmto teroristom," uviedla izraelská armáda.
Kameraman Mustafá Thurijá, ktorý spolupracoval s francúzskou agentúrou AFP, a novinár panarabskej televízie al-Džazíra Hamza Wáil Dahdú zahynuli pri izraelskom nálete počas cesty autom na juhu Pásma Gazy v západnej časti mesta Chán Júnis.
Thurijá, ktorý mal približne 30 rokov, pracoval pre AFP od roku 2019 a spolupracoval aj s inými médiami. Podľa neoverených informácií pracoval aj pre ministerstvo vnútra riadené palestínskym militantným hnutím Hamas. Za úlohu mal dokumentovať škody, ktoré spôsobila vojna na juhu Pásma Gazy.
Otec druhého novinára Dahdúa (27) pracuje ako šéf kancelárie al-Džazíry v Pásme Gazy. Jeho manželka a dve ďalšie deti zahynuli pri izraelskom útoku počas prvých týždňov vojny. Nedávno tiež utrpel pri útoku zranenia. Tretí cestujúci, ktorý sa nachádzal v aute, útok prežil, no tiež ostal zranený.
"Vyjadrujeme hlbokú sústrasť nášmu kolegovi Wáilovi Dahdúovi, ktorý takto tragicky stratil ďalšieho člena rodiny. Hamza bol jeho najstarší syn," uviedlo po správe o úmrtí novinárov Združenie zahraničnej tlače (FPA). Zároveň vyzvalo izraelskú armádu a "všetky ostatné strany", aby dbali na bezpečnosť novinárov.
Podľa Výboru na ochranu novinárov (VON) zahynulo od začiatku vojny medzi Izraelom a Hamasom 7. októbra pri izraelských útokoch na Pásmo Gazy najmenej 79 novinárov a pracovníkov médií, z ktorých bolo 72 Palestínčanov, štyria Izraelčania a traja Libanončania.
Izraelská armáda tvrdí, že nemôže zaručiť bezpečnosť novinárov pôsobiacich v tejto oblasti.