Vyplýva to z vyjadrenia vedúceho oddelenia inžinierskej geológie ústavu Pavla Liščáka v pondelok pre TASR. Obhliadky dvoch novovzniknutých zosuvov v Malej Lehôtke a Malej Čause vykonali odborníci v závere minulého týždňa.
Prvý z aktívnych zosuvov sa nachádza severne od katastra Malej Lehôtky. "K vzniku aktívneho zosuvu došlo v telese fosílneho zosuvu. K aktivizácii zosuvu prispeli priaznivé klimatické pomery v kombinácii s geologickou stavbou," priblížili odborníci zo ŠGÚDŠ.
Koncom decembra 2023 podľa nich došlo k výraznému otepleniu, čo malo za následok rýchle roztopenie snehu, ku ktorému sa pridali aj výdatné zrážky. "Voda tak mohla infiltrovať do geologického prostredia, došlo k prevlhčeniu a priťaženiu svahu podzemnou vodou, následnému zníženiu šmykových parametrov hornín, a tým k porušeniu rovnováhy svahu, čoho následkom bola aktivizácia zosuvu," vysvetlili s tým, že zosuv znehodnocuje poľnohospodársky využívanú pôdu a bezprostredné ohrozenie Malej Lehôtky nehrozí. Svahovú deformáciu zaradil ŠGÚDŠ z hľadiska socioekonomickej významnosti do kategórie malá významnosť.
Druhý z aktívnych zosuvov vznikol v období pred vianočnými sviatkami, nachádza sa západne od Malej Čausy na východných svahoch Čausianskej hory. "Územie, kde došlo ku vzniku aktívneho zosuvu, patrí k významným zosuvným lokalitám na Slovensku, kde pomerne často dochádza k aktivizácii zosuvov, a to v súvislosti s vhodnou geologickou stavbou," skonštatovali odborníci. Aktívny zosuv má podľa nich rozmery približne 80 metrov krát 40 metrov. "Príčinou zosuvu bola zrážková a teplotná anomália, ktorá spôsobila rýchle topenie snehovej pokrývky, následné dažďové zrážky, čo umožnilo dotovanie vody do horninového masívu," dodali odborníci. Stupeň ohrozenia z hľadiska socioekonomickej významnosti považujú za malý až stredný.
Liščák podľa svojich slov nepredpokladá, že odborníci budú v dohľadnej dobe realizovať inžiniersko-geologický prieskum. "Prieskum a prípadné sanačné opatrenia by prichádzali do úvahy, keby došlo k ďalšej aktivizácii svahových deformácií a hrozilo by prehradenie Hradeckého potoka, alebo by boli priamo ohrozené elektrické vedenia, ktoré sú v blízkosti uvedených zosuvov, či iná infraštruktúra," dodal.
Zosuvy ľudia spozorovali i v katastri Veľkej Čausy v okrese Prievidza. Svahové deformácie vo viacerých častiach zaznamenalo mesto Prievidza aj v minulosti. K zosuvu v katastri Veľkej Lehôtky a Hradca došlo pred viac ako desiatimi rokmi. Poškodených vtedy zostalo viacero domov. Na území v roku 2014 odborníci vykonali sanačné práce.