Podajte trestné oznámenie:
- Násilie je trestný čin! Na polícii, prokuratúre alebo súde môžete podať osobne (ústne do zápisnice) alebo písomne (prostredníctvom pošty) trestné oznámenie.
- Trestné oznámenie môžete podať aj elektronicky, ale v takom prípade je to potrebné potvrdiť do 3 dní, a to písomne prostredníctvom pošty alebo ústne.
- Je potrebné, aby ste vypovedali podrobne o spôsobe násilného správania vášho partnera alebo manžela, nesústreďte svoju pozornosť len na posledný incident, zdôraznite dlhodobosť násilia vo vašom vzťahu.
- Čím viac údajov a dôkazov (napr. lekárske správy o ošetrení, obrazové a zvukové záznamy, výhražné esemesky, poškodené veci, svedkovia udalosti) uvediete, tým je vyššia pravdepodobnosť úspešného ukončenia trestného konania. Ak ste na polícii alebo inom orgáne, vždy si pozorne prečítajte, čo podpisujete.
- Nevzdávajte sa vopred svojich práv, ktoré vám zákon priznáva (napr. práva preštudovať si vyšetrovací spis po skončení vyšetrovania).
Žiadosť o nedkladné opatrenie:
- Pokiaľ nebol násilník zaistený, po podaní trestného oznámenia môžete podať na súd neodkladné opatrenie na zákaz vstupu násilníka do bytu alebo domu, kde došlo k spáchaniu násilnosti.
Ak ste svedkami násilia, nebojte sa reagovať
Wiktoria Fiurášek, psychologička z poradne Mojra.cz
Obete často chránia toho, kto im ubližuje. Majú pocit, že sa to nikdy neskončí. Zažívajú násilie mnoho rokov a je pre nich ťažké uveriť, že sa tento stav niekedy zmení. Postupom času sa znižuje ich pocit sebahodnoty, môžu si hovoriť - keď ma tak dlho bije, tak si to asi zaslúžim. Ak ste svedkami násilia alebo máte podozrenie, že sa niečo nebezpečné deje vo vašom okolí, tak sa spýtajte: Ako ti môžem pomôcť?
Ako odísť od partnera
Pre bezpečný odchod neexistuje návod. Ak ho zvažujete, môžete porozmýšľať o nasledujúcich otázkach.
1. Kto bude vedieť o tom, že zvažujete odchod?
2. Ako budete komunikovať?
3. Aké informácie a kontakty budete potrebovať pred odchodom?
4. Čo budete pre seba a pre deti potrebovať?
5. Kam pôjdete?
6. Ako odídete a kto vám pomôže?
7. Kedy je najbezpečnejšie odísť?
8. Ako a kedy budete o odchode hovoriť s deťmi?
9. Čo bude potom?
10. Potrebujete pomoc?