Neskôr sa ukázalo, že túto ikonu chrámu darovala proruská strana Zväz vlastencov Gruzínska. Prvý, kto si ikonu v chráme všimol, bol jeden z vodcov strany Európske Gruzínsko Giorgi Kandelaki. Jej fotografiu zavesil na sociálnu sieť s komentárom: "Sme na správnej ceste, súdruhovia. Ďalší úspech ruskej propagandy v informačnej vojne: iniciátor zničenia gruzínskej nezávislosti, vrah tisícok duchovných a tvorca sovietskeho totalitného systému, je na ikone" vystavenej v hlavnej katedrále krajiny. Úrady vrátane vládnej strany Gruzínsky sen zatiaľ na škandál nereagovali.
Patriarchát gruzínskej pravoslávnej cirkvi nevidí na ikone zobrazujúcej Stalina nič proticirkevné ani odsúdeniahodné, konštatovala RFE/RL. Argumentoval pritom tým, že existujú precedensy, keď sú na ikonách vyobrazení "veľkí prenasledovatelia cirkvi", čo však "neznamená ich oslavovanie". RFE/RL doplnila, že v Gruzínsku je veľmi populárny mýtus o Stalinovi ako "tajnom kresťanovi". Zrejme aj preto proruská strana darovala ikonu do chrámu v roku rozhodujúcich parlamentných volieb.
V roku 2008 sa podobný obraz s názvom Blahoslavená Matróna žehná Josifovi Stalinovi objavil v jednom z chrámov v Petrohrade. Po ostrej kritike si ho miestny duchovný vzal domov. V nasledujúcich rokoch sa podobný obraz objavoval v rôznych chrámoch v Rusku, pričom zakaždým to sprevádzali vášnivé diskusie.
Podľa jedného z mýtov, ktoré šírili niektorí predstavitelia ruskej pravoslávnej cirkvi, sa v roku 1941, keď sa jednotky nacistického Nemecka priblížili k Moskve, Stalin údajne stretol Matrónou Moskovskou, ktorá mu poradila, aby pred nemeckou ofenzívou ďalej neustupoval, lebo je v jeho silách hlavné mesto ubrániť. Na jej radu Stalin údajne aj nariadil prevoz ikony Kazanskej Matky Božej na frontovú líniu, aby chránila mesto.