Jeho
vyjadrenie počas prejavu na univerzite v Čibe neďaleko Tokia citovala v sobotu tlačová agentúra Kjódo. "Verím, že bombardovanie ukončilo vojnu a myslím si, že sa tomu nedalo zabrániť," uviedol. USA zhodili atómové bomby na mestá Horišima a Nagasaki na konci druhej svetovej vojny.
Kjuma, ktorý pochádza z Nagasaki, ďalej povedal, že zhodenie bomby spôsobilo v meste obrovské utrpenie, voči Spojeným štátom však nepociťuje odpor, pretože to zabránilo vstupu Sovietskeho zväzu do vojny s Japonskom. Ide o vyjadrenia mimoriadne zriedkavé zo strany japonských ministrov.
USA zhodili 6. augusta 1945 bombu s prezývkou "malý chlapec" na Hirošimu. Pri vôbec prvom atómovom útoku na svete zahynulo najmenej 140 tisíc ľudí. O tri dni neskôr dopadla na Nagasaki bomba "tučko", ktorá zabila asi 74 tisíc ľudí. Japonsko, ktoré zaútočilo na USA v Pearl Harbour, kapitulovalo 15. augusta 1945. Tí, ktorí atómové výbuchy prežili, trpeli závažnými ochoreniami z ožiarenia, vrátane rakoviny a ochorení pečene.
Na Kjumove vyjadrenia kriticky reagovali obete výbuchov. "Američania ospravedlňujú bombardovanie tým, že to zachránilo mnoho amerických životov," povedal 78-ročný Nobuo Mijake, predstaviteľ skupiny obetí žijúci v Tokiu. "Prekračuje to všetky medze, keď japonský politik vysloví takýto úsudok. Japonsko je obeťou." Japonské oficiálne miesta vyjadrenia ministra zatiaľ nekomentovali.
Atómové bomby pomohli ukončiť vojnu, tvrdí japonský minister obrany
TOKIO - Japonský minister obrany Fumio Kjuma sa domnieva, že zhodenie atómových bômb Spojenými štátmi americkými v Japonsku počas druhej svetovej vojny bolo nevyhnutné na ukončenie vojny.