Breivikov právnik Oystein Storrvik v pondelok súd požiadal o uvoľnenie väzenského režimu svojho mandanta, pričom argumentoval, že izolácia uňho vyvoláva sklony k samovražde a depresie. Z pojednávania v utorok podľa AFP vyplynulo, že Breivik sa v roku 2020 pokúsil o samovraždu obesením na uteráku. Predstavitelia štátu však v súvislosti s tým poukázali na to, že Breivik sa postaral o to, aby dozorcovia o tomto jeho zámere vedeli.
S odvolaním sa na ďalší článok Dohovoru o ľudských právach, ktorý zaručuje právo na korešpondenciu, sa Breivik pred súdom domáha aj zmiernenia obmedzení pre jeho prichádzajúcu a odosielanú korešpondenciu.
V rovnakej veci Breivik žaloval nórsky štát aj v roku 2016. Okresný súd v Osle vtedy rozhodol, že Breivikove väzenské podmienky sú v rozpore s článkom Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, ktorý zakazuje nehumánne a ponižujúce zaobchádzanie s väznenými osobami. Štát sa proti tomuto verdiktu odvolal. Odvolací súd v marci 2017 rozhodol, že väzenské podmienky, v akých si Breivik odpykáva trest, neporušujú jeho ľudské práva.
O rok neskôr, v roku 2018, Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu zamietol Breivikovo odvolanie proti spomínanému verdiktu ako "neprípustné z dôvodu, že je zjavne nepodložené".