Predstava KDH je, že by počet volebných obvodov a jeho hranice korešpondovali s hranicou samosprávneho kraja. Takto by podľa Majerského dostali zastúpenie v parlamente všetky regióny. Na opačnej strane stojí Progresívne Slovensko, keďže Michal Šimečka si nevie predstaviť podporu prípadných ústavných zmien z dielne vlády. Vláda už podľa neho ukázala, že jej cieľom je koncentrácia moci a deštrukcia právneho štátu.
Obáva sa toho aj pri zmene volebného systému. „Neviem si predstaviť situáciu, v ktorej by sme s ňou spolupracovali na zmene ústavy. A špeciálne sa mi to zdá nebezpečné, pokiaľ sa bavíme napríklad o zmenách vo volebnom systéme,“ uviedol Šimečka.
Chcú byť jednotní
Podľa Matúša Šutaja Eštoka sa na zmene volebného systému najskôr musí dohodnúť koalícia, následne môže vzniknúť expertná skupina. „Vieme si predstaviť, že bude 75 poslancov volených v jednom obvode a zvyšných 75 by mohlo byť volených vo viacerých obvodoch,“ povedal minister vnútra. Hovorí, že budú vnímať všetky pripomienky, ktoré k tomu budú, a sú otvorení diskusii. Dodal, že prvoradá je zhoda v koalícii, v ktorej vníma aj výhrady SNS.
Predseda parlamentu hovorí, že po zmene nevolá len Hlas. „Volajú po tom regióny, volá dokonca aj KDH,“ skonštatoval. V súčasnosti máme na Slovensku jeden volebný obvod.
Pellegrini pripomenul, že na zmenu treba ústavnú väčšinu poslancov, to znamená 90 hlasov. „Budeme sa uchádzať o možnosť získať týchto 90 hlasov. V prípade, že sa 90 poslancov nenájde, táto téma sa nebude dať realizovať,“ uzavrel s tým, že aj keď idú do zmien s rešpektom, neboja sa ich.