Všeobecne si šediny spájame s múdrosťou. Často sa s touto skutočnosťou stretávame aj v populárnej kultúre, kde sú starejší zobrazovaní ako tí múdri. Čo presne však vedie k ich múdrosti, už také spomínané nie je.
„Hoci rozum môže a často s vekom prichádza, starnutie nestačí na to, aby ste boli múdrejší,“ uviedla psychologička Judith Glück z rakúskej Univerzity v Klagenfurte. Tá urobila prehľad predchádzajúcich štúdií, ktoré spájali vek s rozumom. Silné spojenie medzi týmito veličinami však napriek bežným predpokladom nezistila.
Vo svojom článku publikovanom v Current Opinion in Psychology argumentuje tým, že „neexistuje žiadna univerzálna trajektória rozvoja múdrosti“. Inými slovami, ľudia na celom svete sa časom nestanú múdrymi len tak automaticky. Nie čas, ale skúsenosti sú teda podľa nej tie, ktoré vedú k rozvoju múdrosti. Tie však nie sú jedinečné pre ľudí v starobe.
„Nazbierané životné skúsenosti sú dôležitým základom múdrosti, ale nie všetci veľmi múdri jednotlivci sú starí a mnohí starší jednotlivci nie sú obzvlášť múdri,“ uvádza Glück. Dodáva tiež, že pre rozvoj rozumu môže byť oveľa dôležitejšie, než samotné životné skúsenosti, to, ako ich ľudia reflektujú a čo si z nich odnášajú.