Financovanie školského psychológa nie je totiž súčasťou normatívu na financovanie mzdových nákladov. "Na 13 školách v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK pôsobí 13 školských psychológov v rôznych typoch úväzkov. Od 100 percent, napríklad na Spojenej škole Tarasa Ševčenka s vyučovacím jazykom ukrajinským v Prešove, Spojenej škole Ľudmily Podjavorinskej v Prešove, Gymnáziu Jána Adama Raymana v Prešove, či Strednej zdravotníckej škole v Humennom, až po desať až 25-percentné úväzky, ktoré majú Hotelová akadémia Prešov, Škola umeleckého priemyslu v Kežmarku, či Stredná odborná škola služieb Prešov," uviedla Jeleňová.
Ako povedala, sú školy, ktoré nemajú zmluvy s psychológom. Financovanie podporných profesií, ako je napríklad školský psychológ, nie je totiž súčasťou normatívu, ktorý dostávajú školy od ministerstva školstva.
"Tento systém tu je od roku 2004. Školy si preto svojich interných školských psychológov musia hradiť zo svojich financií, určených na mzdy učiteľov a nepedagogických zamestnancov. To znamená, že mať psychológa na 100-percentný úväzok si môžu dovoliť len školy, ktoré majú taký počet žiakov, že majú dostatočný mzdový normatív, alebo ich normatív na financovanie je vysoký. Závisí to od typu odborov na školách. Ak by došlo k zmene financovania zo strany Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR a financie by išli aj priamo na podporné profesie na školách, školy by mohli mať bez problémov svojich školských psychológov," skonštatovala Jeleňová.