"Uvedomujeme si, že viaceré opatrenia si vyžadujú aj finančné zabezpečenie, a preto plánujeme v prvej polovici roka 2024 vyhlásiť výzvu," podotkol Zsembera s tým, že cieľom výzvy bude zlepšiť bezpečnosť prostredia a duševné zdravie študentov VŠ.
Skonštatoval tiež, že mnohé bezpečnostné pravidlá sú preventívne a môžu sa zaviesť ihneď. Každé bezpečnostné opatrenie však podľa neho treba vyšpecifikovať pre jednotlivé vysoké školy a zavádzať ich cielene.
Ako príklady riešenia bezpečnosti na univerzitách z iných krajín Zsembera uviedol napríklad zákaz nosenia veľkých batožín do priestorov škôl, zavedenie systému včasného varovania, ale aj inštaláciu tlačidiel k alarmom slúžiacim na okamžité vyvolanie poplachu a zaslanie varovnej SMS.
Rovnako aj zabezpečenie kontrolovaných vstupov do jednotlivých budov a miestností prostredníctvom prístupových kariet, kvalitný kamerový systém, turnikety či pravidelné bezpečnostné školenia pre vysokoškolských učiteľov a pracovníkov či študentov.
Ministerstvo vnútra SR informovalo, že už takmer rok funguje pracovná skupina. Tá pripravuje bezpečnostný audit na školách, ktorý sa uskutoční formou dotazníka. Z rezortu školstva poukázali na to, že udalosť z Českej republiky iba potvrdila význam tejto pracovnej skupiny.
Téma bezpečnosti na školách sa stala aktuálne diskutovanou po minuloročnej decembrovej tragickej streľbe na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v centre Prahy.