Obyvateľstvo domu Veľkého brata muselo prežívať na úplnom minime potravín. Ukázalo sa to hneď na začiatku, keď ich Big Brother rozdelil na trampov, ktorí vonku udržiavali oheň a žili na horúcom čaji a konzerve s krajcom chleba, a hotelových hostí, ktorí si užívali všetky výhody a chutnú stravu. Tým sa to nekončilo. Počas tretieho týždňa kvôli porušovaniu pravidiel získali len 20% rozpočtu.
Kraľovanie vtedajšej pani domu Terezy tak bolo trpké a všetci hladovali. „Keď budeme jesť iba ryžu, bez proteínu, bude to masaker. Nemáme žiadne bielkoviny,“ sťažovali sa viacerí. Citlivej Zoe dokonca vyhŕkli slzy, lebo hladomor v dome jej pripomenul ťažké časy.
„Vedela som, čo príde, lebo som si to prežila v detstve,“ poplakala si. Nočná mora pokračovala, keď dom ovládli „hackeri.“ Prežívali z 0 rozpočtu a základných surovín. Špajza zostala úplne prázdna a súťažiaci museli uvariť aj z vody víno.
Posledný nulový rozpočet nastal v ôsmom týždni, keď si už na to zvykli. Nútený pôst dal všetkým obyvateľom domu lekciu do života a po tejto skúsenosti si jedlo budú vážiť oveľa viac. Svoje emócie o hladovaní si vyliali v hymne Big Brother, ktorú zložili so slovami: „Rozpočet je na nule a bruchá máme zas hladné. Hlad, hlad, hlad, máme hlad, šošovica, kapusta, zemiaky sú základ.“
Čo nám spôsobuje hladovka
Katarína Skybová, nutričná poradkyňa
Na súťažiacich to môže mať veľký vplyv, ale naopak aj žiadny. Závisí to od jednotlivcov. 9 týždňov nie je zásadná doba, keď by malo prísť k zásadnému deficitu, ktorý by výrazne mohol ovplyvniť zdravotný stav. Pokiaľ na to určití jednotlivci nemajú predispozíciu. Napríklad znížený cukor môže niekomu spôsobiť nízky tlak a bolesť hlavy. Ale organizmus sa dokáže adaptovať. Napríklad cukrovkári potrebujú pravidelný prídel jedla v malých množstvách, aby tá hladina cukru bola stabilná. Problém to tiež môže byť pre človeka s tráviacimi ťažkosťami. Ale pre zdravého človeka by 9 týždňov s obmedzeným jedlom nemal byť problém.