Nízke platy, drahý život
Predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek hovorí, že situácia sa líši podľa krajov. „Kým na východnom Slovensku máme na jedno učiteľské miesto 3 až 7 záujemcov, na západe je to skutočne problém. Mladí ľudia tu nechcú pracovať v školstve,“ povedal. Podľa neho sú dôvodom nízke platy pedagógov plus vysoké náklady na život na západnom Slovensku, najmä v Bratislave.
Nedostatok učiteľov je podľa Ondeka riešiteľný. Prvým krokom, ako tvrdí, má byť platová motivácia. Odborári by chceli dosiahnuť, aby sa platy učiteľov zvyšovali pravidelne podľa koeficientov, ktoré budú zakotvené v zákone. O tejto zmene sa chystajú rokovať s vládou. Začínajúci učitelia potrebujú ešte pomoc navyše. „Mladí ľudia majú problém aj s vysokými nákladmi na bývanie, nájom, rôzne poplatky,“ pripomenul odborár.
Čo na to ministerstvo?
Nový Čas sa opýtal ministerstva školstva, ako chce zabrániť výpadku učiteľov, ktorý sa prehlbuje z roka na rok. Rezort reagoval, že sa touto otázkou intenzívne zaoberá. Pripomenul, že na rok 2024 v rozpočte vyčlenil peniaze tak, aby bol zachovaný rast učiteľských platov.
„Na riešenie nedostatku učiteľov v niektorých regiónoch, resp. chýbajúcich aprobáciách pre učiteľov je v rozpočte vyčlenených ďalších 60 miliónov eur,“ uviedlo tlačové oddelenie ministerstva. Práve týchto 60 miliónov eur by malo podľa Ondeka ísť iba pre začínajúcich pedagógov ako podpora na bývanie a iné životné náklady.