Pred viac ako 50 rokmi uruguajský let 571 hrozivo havaroval na odľahlom mieste v Andách. Partia cestujúcich sa ocitla v mrazivých horách v strede ničoho bez vody, jedla či dostatočného oblečenia. Mali len to, čo prežilo pád. Príbeh o tom, ako cestujúci prežili 72 dní v mrazoch aj vďaka kanibalizmu bol koncom minulého roka opäť spracovaný do filmu Snežné bratstvo, ktorý sa podľa mnohých môže uchádzať o Oscara.
Azda najstrašidelnejším a najkontroverznejším prvkom skutočného príbehu je nepredstaviteľné rozhodnutie, ktoré musela partia mladých mužov urobiť, aby sa uživili. Jesť telá svojich priateľov, ktorých zabil mráz, lavína či zranenie po havárii lietadla.
Foto z výstavy aj to, ako dnes vyzerajú preživší, si pozrite v galérii.
13. októbra 1972 opustilo lietadlo so 45 ľuďmi na palube Uruguaj, aby sa vydalo na cestu do Čile. Pasažierov tvorili členovia rugbyového tímu Old Christians Club z Montevidea a jeho priaznivci - väčšinou muži vo veku okolo dvadsať rokov. Na svoj zápas však nikdy nedorazili. Podľa úradov pilot v hustej hmle zišiel z kurzu a potom sa zrútil do zasnežených Ánd v Južnej Amerike.
In 1972, Uruguayan Air Force Flight 571, carrying 45 people, including a rugby team, crashed in the Andes mountains.
— History Photographed (@HistoryInPics) January 9, 2024
After search efforts were called off, survivors faced starvation and extreme cold. With no rescue in sight, they resorted to cannibalism for survival.
Battling… pic.twitter.com/D8erJfqC4j
Pri havárii zahynulo dvanásť ľudí a 17 zomrelo na následky zranení a udusenia sa lavínou o niekoľko dní neskôr. Preživší sa po niekoľkých dňoch z palubnej vysielačky, ktorú sa im podarilo spojazdniť, dozvedeli, že pátranie po lietadle bolo odvolané. Po ubíjajúcej správe vyhasla aj ich najmenšia nádej na to, že sa im podarí dostať sa z mrazivého pekla.
Foto z výstavy aj to, ako dnes vyzerajú preživší, si pozrite v galérii.
Preživší mali dostatok vody, ktorú čerpali z roztopeného snehu, no po niekoľkých dňoch im došla ich jediná potrava, keksy. Po dlhom hladovaní a začínajúcich zdravotných problémoch, ktoré nastavajú, ak telo nedostane potravu niekoľko dní, na návrh študenta medicíny Roberta Canessy sa rozhodli zjesť telá mŕtvych cestujúcich. "Samozrejme, myšlienka jesť ľudské mäso bola hrozná, odporná," povedal Robert v roku 2022 pri príležitosti 50. výročia. "Bolo ťažké vložiť si to do úst. Ale zvykli sme si na to. V istom zmysle boli naši priatelia jednými z prvých darcov orgánov na svete - pomáhali nás živiť a udržiavali nás pri živote."
Ako ich zachránila obrovská náhoda si prečítajte na ďalšej strane