Tento zlovestný deň, 15. január, je dňom, keď sa ľudia už pravdepodobne vzdali svojich novoročných predsavzatí, a zároveň sa zhoduje s obdobím, keď mnohí upadnú do starého stereotypu a zdá sa im, že sa už nemajú na čo tešiť.
Skupina New Order podľa portálu Mirror o ňom spievala už začiatkom 80. rokov, ale modrý pondelok sa stal každoročnou záležitosťou až v roku 2005, keď ho vymyslel životný kouč a poradca pre šťastie Dr. Cliff Arnall. Modrý pondelok zvyčajne pripadá na tretí januárový pondelok, hoci sa môže konať aj druhý alebo štvrtý. Tento termín vznikol na základe prieskumu, ktorý si objednala spoločnosť Sky Travel a v ktorom mal spomínaný doktor Cliff určiť najsmutnejší deň v roku, aby pomohol spoločnosti pri propagácii zimných ponúk.
Doktor Cliff vypracoval vzorec, ktorý zahŕňal faktory ako poveternostné podmienky, dlhy, čas od Vianoc, dodržiavanie novoročných predsavzatí a celkový pocit nízkej motivácie. Psychológ sa domnieval, že tento vzorec by sa dal použiť na predpovedanie toho, kedy je najpravdepodobnejšie, že si jednotlivci rezervujú dovolenku v slnečnejšom podnebí.
Stephen Buckley, vedúci informačného oddelenia charitatívnej organizácie Mind, však s jeho výmyslom nesúhlasí. "Za konceptom najdepresívnejšieho dňa v roku nie sú žiadne dôveryhodné dôkazy. Všetci máme duševné zdravie a všetci sa môžeme z času na čas cítiť skleslo. Ale tvrdenie, že existuje jeden deň, keď depresia nejakým spôsobom 'udrie' viac ako zvyčajne, podporuje dezinformácie a banalizuje to, čo je pre mnohých ľudí veľmi vážny problém, s ktorým sa stretávajú každý deň svojho života," kritizoval Buckley.
Je veľmi dôležité vedieť rozlíšiť medzi príležitostnými záchvatmi depresie a klinickou depresiou. Depresia zahŕňa dlhšie obdobie pocitu nešťastia, keď ľudia môžu pociťovať pretrvávajúci smútok niekoľko týždňov alebo dokonca mesiacov. Zatiaľ čo príležitostný smútok je bežný, depresia sa prejavuje príznakmi, ako sú nepretržite zlá nálada, znížený záujem alebo motivácia, podráždenosť, úzkosť a znepokojujúce myšlienky. V závažných prípadoch môžu jedinci dokonca uvažovať o sebapoškodení.
Tieto emocionálne príznaky môžu sprevádzať fyzické problémy, ako napríklad strata chuti do jedla, znížená hladina energie, znížené libido a narušený spánok.
Ako zabojovať so smútkom?
- Zostaňte v kontakte: Udržiavanie kontaktov s priateľmi a rodinou môže zlepšiť výrazne vašu náladu.
- Buďte aktívnejší: Nálada sa môže zlepšiť, ak sa začnete venovať nejakej forme cvičenia, dokonca aj jemným aktivitám, ako je chôdza.
- Postavte sa svojim obavám: Vyhýbanie sa ťažkým situáciám môže depresiu zhoršiť, preto je dôležité sa im postupne postaviť.
- Udržujte si rutinu: Ak máte denný rozvrh a čo najviac sa ho držíte, môže to pomôcť regulovať stravovacie a spánkové návyky.
- Vyhľadajte odbornú pomoc: Ak pocity depresie pretrvávajú, je dôležité nehanbiť sa vyhľadať pomoc lekára. Liečba môže zahŕňať terapiu a v niektorých prípadoch aj lieky.