Zastavilo sa jej srdce, pozorní ľudia neostali ľahostajní a začali ju oživovať. Potom dorazila hliadka mestskej polície a s pomocou automatizovaného externého defibrilátora (AED) ju udržali nažive. Aj preto na verejných priestranstvách tieto prístroje pribúdajú ako huby po daždi a na prácu s nimi školia čoraz viac ľudí...
Kvalitné fungovanie zdravotníctva stojí na veľkom počte ľudí, ktorí spolu vedia navzájom rýchlo spolupracovať. Typickým príkladom je nedávna záchrana ženy, ktorej počas nákupu v jednom z obchodov v bratislavskej Vrakuni prišlo náhle nevoľno: „Prijala som výzvu o žene, ktorá odpadla v obchode medzi regálmi. Došlo k zlyhaniu obehu a k stavu bezvedomia a nedýchania. Osoby, ktoré sa nachádzali pri žene, som telefonicky inštruovala k neodkladnej asistovanej resuscitácii. Druhá operátorka aktivovala mestských policajtov, ktorí boli za pár minút na adrese a s AED vedeli pracovať až do príchodu záchrannej služby,“ uviedla operátorka linky 155 Mária Danišková.
Hrdinom príbehu je aj mestský policajt Lukáš, ktorý bol pri zásahu: „Medzi regálmi bola postihnutá bez životných funkcií. Skontrolovali sme, či nemá zapadnutý jazyk, a začal som s resuscitáciou s úspešným koncom. AED je dobrá vec. No potrebné je hlavne rýchlo konať,“ zhodnotil záchranca, ktorý robil s jedným z nových defibrilátorov. Za rok 2023 bolo zaregistrovaných 598 takýchto prístrojov, ktoré dokážu zachrániť život.