Strukoviny
Netreba snáď ani pripomínať, že cícer, šošovica alebo fazuľa, narobia v tráviacom trakte riadny poriadok. Opäť platí, že sú bohaté na vlákninu a komplexné sacharidy. "Vláknina a komplexné sacharidy v cíceri a šošoviciach sú fermentované črevnými baktériami a produkujú plyn," vysvetľuje organizácia Sav. Pričom zápach môže byť trochu "pižmový," no vo všeobecnosti neškodný.
Dobrou správou je, že namáčanie strukovín pred varením a ich začlenenie v malých dávkach do stravy, môže problémy značne eliminovať. "Okrem toho sa váš črevný mikrobióm môže časom prispôsobiť efektívnejšiemu spracovaniu týchto potravín, najmä ak užívate probiotický doplnok," objasňuje organizácia.
Rezeň
Je všeobecne známe, že tučné jedlá spomaľujú trávenie. O niečo komplikovanejším prípadom je vyprážané mäso, ktoré naviac spôsobuje nadúvanie. Obzvlášť pozor by ste si mali dať na červené mäso, ak nechcete zažiť štipľavý zápach. Zdravou porciou v kombinácii s potravinami bohatými na vlákninu však nič nepokazíte.
Čokoláda a zmrzlina
Mliečne výrobky, ako je zmrzlina a čokoláda, obsahujú laktózu. Ak práve túto zložku vaše telo nemusí, koledujete si kyslú plynatosť. Práve táto reakcia môže byť varovným signálom, že môže ísť o intoleranciu.
V každom prípade, ak vám mliečne výrobky nerobia dobre, môžete vyskúšať nemliečne alternatívy, ako sú rastlinné mlieka. Do istej miery sa však vetrom nevyhnete ani v tomto prípade. Ďalším spúšťačom môže byť aj cukor, ktorý dokáže narobiť problémy už v malých množstvách. Pozor by ste si preto mali dať už na žuvačky či cmúľacie cukríky.