"Tieto útoky boli obranné a majú ochrániť slobodu plavieb cez jednu z najdôležitejších plavebných trás na svete. Útoky húsíov musia prestať," povedal hovorca západnej vojenskej aliancie Dylan White.
Útoky húsíov bránia svetovému obchodu a podkopávajú nielen slobodu plavby, ale aj mier a bezpečnosť v regióne. Ohrozujú túto kľúčovú plavebnú trasu, ktorou sa prepravuje 12 percent svetového obchodu.
Jemenskí povstalci majú podporu Iránu a vyhlasujú, že v Červenom mori útočia zo solidarity s palestínskym Pásmom Gazy, a to len na lode spájané s Izraelom a Izraelčanmi.
Predstavitelia USA pre agentúru AP už predtým vysvetlili, že útoky USA a Británie sú reakciou na útoky húsíov na plavidlá v Červenom mori vrátane obchodných lodí. Americkí predstavitelia spresnili, že použili strely Tomahawk odpálené z vojenských lodí a ponoriek i bojové lietadlá.
Velenie vzdušných síl USA na Blízkom východe oznámilo, že zasiahlo viac než 60 cieľov na 16 miestach v Jemene vrátane veliteľských a kontrolných uzlov, skladov munície, systémov na odpaľovanie rakiet, výrobných zariadení a radarových systémov protivzdušnej obrany.
Prezident USA Joe Biden nálety tiež označil za obrannú akciu a dodal, že v prípade potreby "bez váhania" nariadi ďalšie vojenské akcie. Údery mali podľa jeho slov potvrdiť, že USA a ich spojenci nebudú tolerovať neustále útoky húsíov v Červenom mori.