Kardiológovia v Bristole zistili, že deti, ktoré jedia pizzu, hamburgery, čipsy, perlivé sladené limonády a sladkosti, majú do sedemnástich rokov stvrdnuté tepny. To vysvetľuje, prečo sa tak masívne zvyšuje počet jedincov, ktorí majú mŕtvicu v dvadsiatich rokoch.
V štúdii založenej na takmer päťtisíc deťoch narodených v Bristole v 90. rokoch 20. storočia autori z Anglicka a Fínska zistili, že tie, ktoré jedli stredomorskú stravu bohatú na zeleninu, ovocie, fazuľu a strukoviny, mali tepny v oveľa lepšom stave ako tie, ktoré sa prejedali jedlom typickým pre fast food.
Deti, ktorých strava obsahovala veľa tukov a cukrov a málo vlákniny, mali vo veku 17 rokov výrazne tvrdšie tepny.
"Deti by mali dostávať všetky potrebné živiny, bez nadmerného množstva kalórií. Ak budú jesť veľa ovocia, zeleniny a potraviny s vysokým obsahom vlákniny, ako je celozrnný chlieb a hnedé cestoviny alebo hnedá ryža spolu s chudými bielkovinami, budú zdravšie. Náš výskum poukazuje na dôležitosť vytvárania vyvážených stravovacích návykov už od detstva, aby sa znížilo riziko budúcich srdcových problémov, ako sú mŕtvica a infarkt," hovorí spoluautorka Genevieve Bucklandová z Bristolskej univerzity.