Uviedli, že na prelome mája a júna začali pribúdať hlásenia o prejavovaných dosahoch sucha z roku 2022 na lesných porastoch. V niektorých lokalitách napríklad zaznamenali 30-percentné odlistnenie bukov. Oslabené porasty často napadol lykožrút bukový a niektoré vyschli úplne.
Výrazne oslabené stromy atakoval podkôrny hmyz či drevokazné huby, povedali odborníci. Na jeseň na Podunajskej nížine podľa nich masívne uschýnali na starších duboch spôsobené predchádzajúcim suchom. Dosahy sucha z roku 2022 zaznamenali aj v Slovenskom krase na smrekovci opadavom.
Na začiatku leta na východe podľa nich trpeli rastliny nedostatkom vlahy. Vývoj zemiakov stagnoval, mak jarný bol nízky s menšími hlavičkami. Nahlásené boli aj choroby a škodcovia. "Vysoké teploty vzduchu prispeli v júli k presúšaniu pôdy, vädnutiu porastov, rýchlejšiemu dozrievaniu obilnín a skorších odrôd zemiakov. Na ovocných stromoch bol zaznamenaný spomalený rast plodov, ale aj ich opad," priblížili klimatológovia.
Dosahy sucha boli na Podunajskej nížine a Juhoslovenskej kotline na kukurici, slnečnici, sóji aj cukrovej repe. Nedostatkom zrážok trpeli i okopaniny. Vysoké teploty spôsobovali problém najmä paprikám a uhorkám. V priebehu augusta zaznamenali nerovnomerne rozložené väčšie zrážky, ktoré miestami sprevádzalo aj krupobitie. Vlaha bola prospešná pre kukuricu, repu, sóju, lucernu, trávy či ovocné stromy, ale napomohla aj výskytu hubových ochorení, opísali odborníci.
Zrážky v novembri na Spiši a Hornom Zemplíne spôsobili podľa nich zmáčanie a žltnutie ozimín. Na konci novembra sa vyskytla snehová pokrývka na ešte stále zelených listoch stromov a kríkoch. Opadanie listov v niektorých lokalitách, najmä na západe, pokračovalo do polovice decembra. Zrážky koncom roka spôsobili podmáčanie pôd, státie vody na poliach a vzostup vodných tokov.