Ide o prvého diplomatického spojenca Taiwanu, ktorý sa rozhodol rozvíjať vzťahy v prospech Pekingu po sobotňajších taiwianských prezidentských voľbách. Zvíťazil v nich kandidát vládnej Demokratickej pokrokovej strany (DPP) Lai Čching-te, ktorý plánuje pokračovať v politike svojej predchodkyne a presadzovať nezávislosť Taiwanu od Číny. Komunistická vláda v Pekingu ho označuje za nebezpečného separatistu.
Nauruský prezident David Adeang oznámil rozhodnutie v prejave adresovanom národu, ktorý zverejnili na sociálnej sieti Facebook. Vláda vo vyhlásení uviedla, že je v najlepšom záujme krajiny a jej obyvateľov plne obnoviť diplomatické vzťahy s Čínou. Ako spresnil Adeang, jeho krajina už nebude uznávať Taiwan ako samostatnú krajinu, ale ako "neoddeliteľnú súčasť územia Číny, a od tohto dňa prerušuje diplomatické vzťahy s Tchaj-pejom, pričom s ním už nebude rozvíjať žiadne oficiálne vzťahy ani oficiálne výmeny," uvádza sa vo vládnom vyhlásení.
Taiwan medzičasom oznámil recipročné kroky s tým, že s Nauru preruší diplomatické vzťahy "s okamžitou platnosťou na ochranu národnej dôstojnosti", uviedol námestník tamojšieho ministra zahraničných vecí. Zároveň obvinil Čínu, že aktívne komunikovala s politikmi Nauru a využívala ekonomické stimuly, aby tento tichomorský štát prinútila zmeniť diplomatické smerovanie. Nauru bolo jednou z 13 krajín, ktoré oficiálne uznávali Taiwan. Rozhodnutie tamojšej vlády prerušiť diplomatické vzťahy s Taiwanom bude Peking zrejme považovať za prevratné, píše AFP.
Čína v pondelok toto rozhodnutie zo strany Nauru privítala. "Ako suverénny a nezvislý štát, Nauru oznámilo... že prerušilo takzvané diplomatické vzťahy s Taiwanom a je ochotné obnoviť vzťahy s Čínou," uviedlo ministerstvo zahraničných vecí v Pekingu prostredníctvom svojho hovorcu. "Na svete je len jedna Čína a Taiwan je jej neodcudziteľnou súčasťou," dodal čínsky rezort diplomacie.