Vo vládnom legislatívnom návrhu figurujú okrem novely zákona o vodárenských službách aj justičné zákonné úpravy, uznávanie zahraničných vysvedčení a diplomov či rokovanie o štátnom rozpočte na rok 2025. Jeho návrh má predložiť minister financií v apríli a parlament o ňom bude môcť hlasovať v júni. Maďarský parlament spolu s tureckým - ako posledné dva z členských štátov NATO - ratifikáciu vstupu Švédska odkladajú už vyše poldruha roka.
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg po stretnutí s maďarskou prezidentkou Katalin Novákovou vlani 6. novembra v Bruseli vyjadril očakávanie, že Maďarsko bezodkladne ratifikuje vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie. Nováková povedala iba toľko, že dúfa, že Švédsko sa čoskoro stane členom NATO, pričom o tom rozhoduje maďarský parlament.
Parlamentná frakcia vládnej strany Fidesz odklad zdôvodňuje aj údajne protimaďarským švédskym krátkym filmom z roku 2019, ktorý premietali v rámci školských osnov. V tomto dokumente sa tvrdí, že stav demokracie v Maďarsku sa od roku 2010 neustále zhoršuje.