Zamilovanosť až po uši môže mnohých ľudí viesť k tomu, že robia veci, ktoré by pravdepodobne nerobili, ak by do danej osoby neboli naozaj zaľúbení - a vedci sú o krok bližšie k pochopeniu, prečo to tak je, píše The Mirror.
Donedávna vedci nevedeli veľa o láske a o tom, ako môže ovplyvniť ľudské správanie, ale nová štúdia to zmenila. Štúdia položila 1 500 mladým ľuďom, ktorí sa označili za zamilovaných, otázky týkajúce sa vzťahov a ich správania voči svojej polovičke - a ukázala, že váš mozog funguje úplne inak, keď ste zamilovaní, v porovnaní s tým, keď zamilovaní nie ste.
Štúdiu uskutočnili Adam Bode, doktorand na Austrálskej národnej univerzite, a Dr. Phil Kavanagh z Univerzity v Canberre a Univerzity Južnej Austrálie. Vedci sa pri posudzovaní odpovedí mladých ľudí zamerali na niečo veľmi špecifické. Uvažovali o behaviorálnom aktivačnom systéme (BAS) v tele, pričom brali do úvahy reakcie a odpovede zamilovaného človeka.
BAS v tele môže aktivovať určité správanie, ktoré je podporované odmenou a pozitívnym uistením. Vedci dospeli k záveru, že mozog sa mení, keď sú ľudia zamilovaní. Ich myšlienky sa viac zameriavajú na osobu, do ktorej sú zamilovaní.
Podrobnejšie výsledky výskumu si prečítajte na druhej strane →