Ako je to teraz
Aktuálne sa stanovuje minimálna mzda na nasledujúci rok ako 57 % z priemernej hrubej mesačnej nominálnej mzdy za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, na ktorý sa určuje suma minimálnej mzdy. Čiže pre rok 2024 je smerodajný údaj z roku 2022. To platí v prípade, že sa nedohodne inak. O dohodu sa snažia v prvom rade zástupcovia zamestnancov a zamestnávateľov, ktorí rokujú o výške minimálnej mzdy na nasledujúci rok do 15. júla. Ak sa nedohodnú, výšku minimálnej mzdy určuje tripartita, teda už aj za účasti predstaviteľov štátu.
Slovenské platy sú nízke
Martina Nemethová, KOZ SR
- V dôsledku absencie transformačných zmien sme uviazli v pasci stredných príjmov. Vyplýva to z ekonomického modelu, ktorý je dlhodobo postavený na lákaní zahraničného kapitálu (najmä priemyselných firiem - prevažuje automobilový priemysel) na „lacnú pracovnú silu“. Výška mzdy je dostatočne motivujúcim faktorom na zmenu práce a prilákanie nových zamestnancov. Kvalita pracovných miest a pracovného prostredia je rovnako dôležitá na prilákanie nových zamestnancov. Na rast miezd a lepšie pracovné prostredie je možné „tlačiť“ okrem vyjednávania výšky minimálnej mzdy aj prostredníctvom kolektívneho vyjednávania.
Dôležité budú ceny v obchodoch
Zuzana Kusá, sociologička
- Absolútna suma minimálnej mzdy pôsobí príťažlivo (pre zamestnancov s nízkou kvalifikáciou) aj trochu desivo (pre časť zamestnávateľov), keďže nepoznáme rast cien/životných nákladov v danom roku, a teda jej reálnu hodnotu. A tiež nepoznáme situáciu v daňovej a odvodovej politike, nie je asi dôvod rozplývať sa či hroziť. Isté je, že sociálnych partnerov táto informácia môže mobilizovať k podpore vlády alebo, naopak, ku kritickému oponovaniu jej krokov.