Rezort práce vraj už pracuje na legislatíve, ktorá by to mala zariadiť. Zvýši nám to reálne kúpyschopnosť? Budeme vedieť konkurovať zahraničiu?
„Zákon o minimálnej mzde v súčasnosti ponecháva právo sociálnych partnerov dohodovať sa o výške minimálnej mzdy na nasledujúce obdobie. Pokiaľ nedôjde k dohode sociálnych partnerov na výške minimálnej mzdy, je určená tzv. automatom,“ vysvetľuje Martina Nemethová z Konfederácie odborových zväzov Slovenskej republiky (KOZ SR). Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR začalo pracovať na legislatíve, ktorá by zmenila mechanizmus výpočtu minimálnej mzdy. Po novom by sa minimálna mzda automaticky stanovila ako 60 percent priemernej mzdy, teda pokiaľ sa sociálni partneri nedohodnú inak. V takomto prípade by minimálna mzda v roku 2027 dosiahla 970 eur.
>>>FOTO k prehľadu minimálnej mzdy TU<<<
Dobehneme zahraničie?
Minulý rok sme s minimálnou mzdou 700 eur boli v rámci európskych krajín na piatom mieste od konca. „Minimálna mzda na Slovensku nie je garantom sociálnych práv zamestnancov a nezabezpečuje dôstojný a primeraný príjem. Je jedna z najnižších v rámci krajín EÚ, dlhodobo patríme medzi päť krajín s najnižšou minimálnou mzdou,“ vysvetľuje finančný analytik Martin Halás. Ako pokračuje, posledné tri roky nekopíroval nárast minimálnej mzdy infláciu, a preto aj tento príjem reálne klesal. Dá sa predpokladať, že vyspelejšie krajiny pracujú s infláciou reálnejšie, a tak ťažko povedať, ako sa naša pozícia v rebríčku minimálnej mzdy v Európe zmení.
Na tisícku dosiahne už naša vláda
Erik Tomáš, minister práce
- Od tohto roka je výška minimálnej mzdy na úrovni 750 eur, ak by však platil nami navrhovaný automat, dosiahla by úroveň až 783 eur. Ak parlament schváli návrh zákona v tomto roku, podľa nových pravidiel vrátane vyjednávaní sa začne postupovať už v tom budúcom. V takomto prípade by podľa odhadov minimálna mzda v roku 2026 dosiahla úroveň 920 eur a v roku 2027, teda ku koncu volebného obdobia, až 970 eur, čiže by sa už šplhala k hranici 1 000 eur,“ dodal Erik Tomáš.