Mala by dostať polovicu
Jana Schwarzová, právnička
- V danom prípade ide o nehnuteľnosť v podielovom spoluvlastníctve dvoch spoluvlastníkov, ktorých spoluvlastnícke podiely sú rovnaké. Keďže sa spoluvlastníci zrejme nedohodli na zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva, jeden zo spoluvlastníkov podal na súd žalobu o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. Vo všeobecnosti prichádzajú do úvahy tri spôsoby vyporiadania podielového spoluvlastníctva súdom:
1. Ak rozdelenie veci nie je možné, súd prikáže veci za primeranú náhradu jednému spoluvlastníkovi.
2. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa spoluvlastníckych podielov.
3. V prípade, že súd prikáže vec za náhradu jednému spoluvlastníkovi, výška primeranej náhrady, ktorú bude musieť tento spoluvlastník zaplatiť druhému spoluvlastníkovi, sa určí ako príslušná zo všeobecnej (trhovej) ceny danej nehnuteľnosti (v danom prípade ½).
Na nájomné má nárok
„Ak spoluvlastník neužíva spoločnú vec v rozsahu zodpovedajúcom jeho spoluvlastníckemu podielu bez toho, aby medzi ním a druhým spoluvlastníkom bola uzavretá nájomná alebo iná zmluva, patrí mu za to náhrada,“ uviedla advokátka Jana Schwarzová a dodala: „Druhý spoluvlastník totiž užíva danú vec nad rozsah svojho spoluvlastníckeho podielu bez platenia úhrady za užívanie tohto podielu, a tým sa bezdôvodne obohacuje. Nárok na vydanie bezdôvodného obohatenia je možné uplatniť na súde žalobou, pokiaľ druhý spoluvlastník nie je ochotný dobrovoľne pristúpiť k zaplateniu peňažnej náhrady.“