Na Slovensku sa ročne eviduje viac ako 3000 nových prípadov karcinómu pľúc a 2000 úmrtí. "Pri rakovine pľúc rozhoduje čas. Včasný záchyt pacienta umožňuje nasadiť liečbu s oveľa väčšou úspešnosťou. V skorých štádiách sa však príznaky nemusia prejaviť a mnohokrát tak problém odhalíme až pri vyšetreniach na iné ochorenia," vysvetlila prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska Monika Palušková pre TASR.
Veľkým rizikovým faktorom a najčastejšou príčinou je fajčenie, ale rakovina pľúc môže byť diagnostikovaná aj ľuďom, ktorí sa cigarety nikdy ani nedotkli. Rizikovými faktormi sú aj genetika a pasívne fajčenie. U väčšiny ľudí sa však v počiatočných štádiách neprejavujú žiadne príznaky a príznaky sa objavia až vtedy, keď už majú ochorenie dlhšie. Preto je obzvlášť dôležité zachytiť varovné signály. Včasné odhalenie choroby je kľúčové.
Jeden konkrétny príznak môže byť v tomto ročnom období ťažko rozpoznateľný. Ale, ak si ho uvedomíte, bude jeho odhalenie jednoduchšie. Podľa britskej národnej zdravotnej služby existuje niekoľko príznakov, ktoré by mohli byť spôsobené rakovinou pľúc: pretrvávajúci kašeľ, vykašliavanie krvi, pretrvávajúca dýchavičnosť, nevysvetliteľná únava a bolesť pri dýchaní alebo kašli. Ak vás tieto príznaky znepokojujú a nemiznú, mali by ste sa obrátiť na svojho všeobecného lekára.
Existuje však jeden menej zrejmý príznak, ktorý môžete prehliadnuť, najmä v janurái, teda v čase, keď ľudia snažia zhodiť niekoľko kíl a dodržať svoje novoročné predsavzatie. Nevysvetliteľné chudnutie. Aj keď nedržíte prísnu diétu, jesť v januári menej je pre mnohých ľudí bežné a nič zvláštne, pretože väčšina ľudí sa počas Vianoc príliš prejedala.
Približne 60 % ľudí s rakovinou pľúc uvádza, že v čase diagnózy stratili chuť do jedla a výrazne schudli. Lekársky termín pre tento jav je "kachexia" a je dôsledkom toho, že telo nie je schopné absorbovať všetky tuky, bielkoviny a sacharidy z prijatej potravy.
Odborníci z Nadácie Roy Castle pre rakovinu pľúc odporúčajú každému, koho tieto príznaky znepokojujú, aby sa vážil raz týždenne v rovnakom dennom čase. "Ak nemáte váhu, môžete sledovať, ako vám sedí oblečenie," dodali. "Ak sa vaše oblečenie stáva voľnejším alebo ak vám hodinky či prstene nesedia tak dobre, mali by ste sa obrátiť na svojho lekára," tvrdia experti.