Podľa portálu New York Post, smrtiaci vírus - známy ako GX_P2V - napadol mozgy myší, ktoré boli upravené tak, aby odrážali genetickú výbavu podobnú ľuďom, uvádza sa v štúdii, ktorú minulý týždeň zverejnili v Pekingu. To zdôrazňuje riziko prenosu GX_P2V na ľudí a poskytuje jedinečný model na pochopenie patogénnych mechanizmov vírusov súvisiacich so SARS-CoV-2.
Smrtiaci vírus je zmutovanou verziou GX/2017, príbuzného koronavírusu, ktorý bol údajne objavený u malajských pangolínov v roku 2017 - tri roky pred pandémiou. Pangolíny sú cicavce vyskytujúce sa v teplých oblastiach planéty. Všetky myši, ktoré boli infikované vírusom, uhynuli do ôsmich dní, čo výskumníci označili za prekvapivo rýchlu úmrtnosť.
Vírus infikoval pľúca, kosti, oči, priedušnice a mozog myší, pričom posledná z týchto infekcií bola natoľko závažná, že nakoniec spôsobila smrť zvierat. V dňoch pred smrťou myši rýchlo schudli, mali zhrbené držanie tela a pohybovali sa veľmi pomaly. Najstrašidelnejšie zo všetkého bolo, že deň pred smrťou im úplne zbeleli oči. Hoci je táto štúdia desivá, je prvou svojho druhu, ktorá uvádza 100-percentnú úmrtnosť myší infikovaných vírusom spojeným s COVID-19, čím ďaleko prekonáva doterajšie výsledky z inej štúdie.
Výsledky štúdie však neuvádzajú, ako by to ovplyvnilo ľudí. Odborník na epidemiológiu z londýnskej univerzity, Francois Balloux, označil výskum za hrozný a vedecky úplne nezmyselný. „Nevidím nič zaujímavé, čo by sa dalo zistiť z násilného infikovania čudného plemena humánnych myší náhodným vírusom. Naopak, videl by som, koľko vecí by sa mohlo pokaziť,“ napísal profesor na sieti X. V statuse taktiež uvádza, že výskum sa vykonal nebezpečne rovnako ako výskum vo Wuhane, ktorý pravdepodobne spôsobil svetovú pandémiu. S Ballouxovými tvrdeniami súhlasili viacerí vedci.