Pri odhaľovaní a prevencii je nevyhnutná kolonoskopia. Väčšina z nás sa tohto vyšetrenia bojí. Povzbudením je napríklad aj to, že ho spolu so svojou partnerkou Danielou Peštovou nedávno podstúpil aj spevák Pavol Habera. Obaja to avizovali na jednej zo sociálnych sietí s tým, že sa vôbec netreba báť a radšej ho absolvovať.
Pre veľa ľudí je kolonoskopia stále zbytočným strašiakom. Informácie o nej získavajú z nesprávnych zdrojov. „Kolonoskopia je najsilnejšia zbraň, ktorou bojujeme s rakovinou konečníka a hrubého čreva. Tento typ rakoviny je v našej republike veľmi častý, dokonca taký častý, že sa môžeme označiť za ,svetových rekordérov. Kolonoskopia však dokáže priam divy. V krajinách, kde bol zavedený skríningový program tohto ochorenia, pozorujeme v populácii postupný pokles vo výskyte rakoviny konečníka a hrubého čreva,“ vysvetľuje Branislav Kunčák, primár gastroenterológie v Nemocnici Bory. Zatiaľ sa tento program vyhľadávania rakoviny zameriava na ľudí vo veku 50 rokov a viac. V dohľadnom čase sa však táto hranica môže znížiť.
Odhaľuje a ošetruje aj nezhubné nádory
Ľudia v cieľovej skupine podstupujú najskôr test, ktorým sa odhaľuje skryté krvácanie do stolice a ak je test pozitívny, sú odosielaní na vyšetrenie. „Kolonoskopia jednoznačne zachraňuje životy, keďže odhaľuje a ošetruje nezhubné nádory, z ktorých, ak sú včas odstránené, už rakovina nevznikne, alebo odhaľuje rakovinu vo včasných štádiách, keď je podstatne lepšie liečiteľná“, zdôrazňuje primár Kunčák. Môžu sa však rozhodnúť aj priamo pre kolonoskopiu. Má to aj určité výhody. Napríklad, ak ju podstúpia a nález je negatívny, nemusia mať každý druhý rok testovanú stolicu na krvácanie.
Varovania
Národný onkologický inštitút (NOI) uvádza, že na Slovensku každý rok podľa odhadov diagnostikujú rakovinu hrubého čreva a konečníka približne u 4 000 ľudí. Postihuje najmä osoby nad 50 rokov. Preto je potrebné na kolonoskopiu prísť včas, už v 50-ke, aj keď ešte nie sú príznaky! Každý rok na toto ochorenie na Slovensku zomrie okolo 2 000 ľudí. Až štvrtina z nich sa však o chorobe dozvie v metastatickom štádiu, keď je už liečba zložitejšia. Slovensko patrí k 5 krajinám s najvyšším výskytom kolorektálneho karcinómu na svete.