Bábiky vyrobili ženy z celého Slovenska formou verejnoprospešných prác. „Je to putovná výstava, ktorú má pod patronátom krajská organizácia Únie žien Slovenska. U nás sa bábiky zdržia do konca januára, potom sa presunú do iného mesta východného Slovenska,“ informoval Marcel Tribus, šéf Slovensko-poľského domu v Bardejove, kde je výstava nainštalovaná. Podľa neho má prezentácia krojovaných bábik veľký úspech.
>>>FOTO bábik v GALÉRII TU<<<
„Svedčí o tom aj fakt, že ešte sme len oznámili, čo budeme vystavovať, už sa nám ohlásila aj výrobkyňa bábik Irina Belejčáková z Nižného Tvarožca a ponúkla sa, že aj ona prispeje svojím výrobkom. Vďaka tomu teraz máme až 38 bábik. Všetky sú vysoké 50 cm,“ doplnil Tribus. To, že výstava láka, potvrdila Mária (78), ktorá sa na expozíciu prišla pozrieť. „Sú to nádherné výrobky. Mám veľmi rada ľudovú kultúru. Keď som sa dozvedela, že je takáto výstava, neodolala som. Obdivujem ľudí, ktorí to vyrobili. Najskôr museli hľadať staré kroje po dedinách a potom ich detailne vyrobiť,“ rozplývala sa pred bábikami.
Vyfintená
Šariš
- V Ražňanoch (okr. Sabinov) chodili ženy takto oblečené ešte začiatkom 20. storočia.
Dievčenský
Spiš a Šariš
- Dievčatá takto chodili na pomedzí Spiša a Šariša začiatkom 20. storočia. V Plavnici (okr. Stará Ľubovňa) chodievali v krásnom pestrofarebnom oblečení.
Vydatá žena
Zemplín
- V Kamenici nad Cirochou (okr. Snina) bežne chodievali ženy oblečené v takomto odeve ešte pred sto rokmi.
Dve nevesty
Spiš
- Typický kroj nevesty zo Smižian (okr. Spišská Nová Ves) na začiatku 20. storočia. Vyznačoval sa tmavozelenou farbou a tvorcovia vyrobili až dve takéto bábiky.
Z okolia Bardejova
Nižný Tvarožec (okr. Bardejov),
- „Keď sa o výstave dopočula Irina Belejčáková, ktorá tiež vyrába krojované bábiky, ponúkla sa, že aj ona prispeje svojou tvorbou a priniesla nám 38. bábiku v kroji typickom pre tento región.“