Osteoporóza je postihnutie kostry, ktorého výsledkom sú menej pevné a krehké kosti. Výsledkom je zvýšené riziko zlomenín kostí po menšom náraze, zakopnutí alebo páde.
Aj keď môže byť osteoporózou postihnutá ktorákoľvek kosť v tele, najčastejšie ide o bedrový kĺb, zápästie a chrbticu. Akákoľvek zlomenina môže viesť k chronickej bolesti, invalidite, strate samostatnosti alebo dokonca k smrti.
Komu hrozí riziko?
Rizikovými faktormi, ktoré sa nedajú ovplyvniť, sú vek a pohlavie, pričom približne 75% prípadov osteoporózy sa vyskytuje u ľudí vo veku 65 rokov a viac a tri zo štyroch prípadov osteoporózy sa vyskytujú u žien.
Dôvodom je, že estrogén má ochranný účinok na kosti, a preto pri menopauze ženy prichádzajú o kostnú hmotu rýchlejšie ako muži. Ženy, ktoré podstúpili hysterektómiu alebo majú skorú menopauzu, sú vystavené ešte väčšiemu riziku.
K ďalším rizikovým faktorom patria lieky, napríklad kortikosteroidy a antidepresíva, liečba rakoviny a iné choroby a ťažkosti vrátane reumatoidnej artritídy, ochorenia obličiek, cukrovky, ochorenia štítnej žľazy, CHOCHP a astmy.
Medzi ovplyvniteľné rizikové faktory alebo rizikové faktory životného štýlu patrí nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie (zdvojnásobuje riziko zlomenín bedrového kĺbu), podvýživa (nízka telesná hmotnosť, podváha a poruchy príjmu potravy), nedostatok vitamínu D, nízky príjem vápnika a nedostatok pohybu.
Porucha pevnosti kostí môže byť dedičná, takže ak bol diagnostikovaný blízky člen rodiny (rodičia, súrodenci), existuje zvýšené riziko, že osteoporoza postihne aj teba.
Znižovanie rizika
K vzniku osteoporózy dochádza v závislosti od maximálneho množstva dosiahnutej kostnej hmoty a od rýchlosti úbytku kostnej hmoty v dôsledku starnutia. Keďže maximálna kostná hmota sa dosahuje približne vo veku 20 rokov, prvým krokom by bolo maximalizovať kostnú hmotu počas detstva a dospievania. Počas dospievania je dôležité dosiahnuť maximálnu hustotu kostí, no aktivita dospievajúcich klesá.
Počas celého života si musíme udržiavať zdravý index telesnej hmotnosti (BMI), mať nutrične vyváženú stravu s dostatkom vápnika a vitamínu D a pravidelne cvičiť s vlastnou váhou. Približne 99 % vápnika v tele sa nachádza v kostiach a je dôležitý pre stavbu a udržiavanie zdravých kostí. Vápnik sa odporúča získavať skôr z potravín ako z doplnkov stravy. K potravinám bohatým na vápnik zaraďujeme mliečne výrobky, morské plody, zelenú listovú zeleninu, orechy a semená, biele mäso a ovocie.
Význam cvičenia v rámci prevencie a liečby nedostatku kostnej hmoty
Aj keď výskumy ukazujú, že cvičenie hrá dôležitú úlohu pri stimulácii tvorby kostnej hmoty, nie všetky cvičenia sú pre zdravie kostí rovnako prospešné.
Na podporu zdravých kostných buniek je najúčinnejšia mechanická záťaž pri cvičení s vlastnou hmotnosťou a pri cvičení s odporom, a to najmä pri aktivitách, ktoré sa vykonávajú rýchlo alebo s veľkou intenzitou. Balančné cvičenia sú veľmi dôležité aj pre ľudí s osteoporózou, pretože zlepšenie rovnováhy môže znížiť riziko pádov a s tým súvisiace riziko zlomenín.
Nižšie uvádzame všeobecné odporúčania pre cvičenia, ktoré sa často vykonávajú v rámci prevencie a liečby osteoporózy.
• Cvičenie s hmotnosťou: záťaž by mala byť vertikálna a viacsmerná a ako príklad možno uviesť skákanie, poskoky, preskoky, step-upy a skoky.
• Odporové cvičenie: obvykle sa vykonáva so závažiami. Odporové cvičenie by malo byť cielené na väčšie svalové skupiny; medzi príklady patria výpady so závažím, drepy, mŕtve ťahy, kliky, zdvihy lýtok alebo variácie týchto cvičení.
• Balančné cviky: vhodné cvičenia na rovnováhu sa u každého jednotlivca líšia; medzi príklady patria tandemová rovnováha, rovnováha na jednej nohe, chôdza po pätách, balansovanie na nerovných povrchoch alebo penových podložkách.