Poslanci ďalej odsúdili systematické diskriminačné praktiky maďarskej vlády voči akademickej obci, novinárom, politickým stranám a občianskej spoločnosti pri prideľovaní finančných prostriedkov. Skritizovali tiež využívanie zmanipulovaných postupov verejného obstarávania, prebratie ponúk zo strany vlády a subjektov s väzbami na predsedu vlády a využívanie finančných prostriedkov EÚ na obohacovanie politických spojencov vlády.
Parlament naznačil, že preskúma, či by sa mali podniknúť právne kroky na zrušenie rozhodnutia o čiastočnom rozmrazení finančných prostriedkov pre Maďarsko. Upozornil tiež, že môže použiť sériu právnych a politických opatrení, ak eurokomisia poruší svoje povinnosti strážkyne zmlúv a ochrankyne finančných záujmov EÚ.
Ak vzhľadom na uvedené otázky sa EP pýta, či maďarská vláda v druhej polovici roka 2024 bude schopná plniť svoje povinnosti predsedníckej krajiny v Rade EÚ.
Parlament varuje, že ak by sa pozícia predsedu Európskej rady neobsadila, tieto povinnosti by patrili maďarskému premiérovi počas šesťmesačného predsedníctva a preto poslanci žiadajú Radu EÚ, aby našla vhodné riešenie na zmiernenie týchto rizík a zaoberala sa reformou rozhodovacieho procesu s cieľom ukončiť zneužívanie práva veta a vydieranie.