Pokiaľ ženy získavajú väčšinu bielkovín z rastlinných zdrojov, sú zdravšie do vysokého veku a žijú dlhšie. Je možné, že to platí aj mužov, ale autori z Bostonu sledovali len ženskú populáciu.
Medzi ženami, ktoré konzumujú hlavne rastlinnú stravu a bielkoviny získavajú z orechov, strukovín a iných semien, je výrazne menej tých so srdcovými ochoreniami, rakovinou a cukrovkou. Táto strava tiež znižuje riziko depresií, úzkostí a demencie. Naopak ženy, ktoré konzumujú väčšie množstvo živočíšnych bielkovín, častejšie trpia všetkými vyššie spomínanými chorobami.
„Konzumácia rastlinných bielkovín v strednom veku bola spojená s podporou dobrého zdravia v staršej dospelosti. Zistili sme, že záleží na zdroji bielkovín. Zdá sa, že prijímanie väčšiny bielkovín z rastlinných zdrojov v strednom veku a malé množstvo živočíšnych bielkovín prispieva k dobrému zdraviu a dobrému prežitiu vo vyššom veku. Tí, ktorí konzumovali väčšie množstvo živočíšnych bielkovín, mali tendenciu mať viac chronických ochorení,“ tvrdí profesor Andres Ardisson Korat z Tufts University.
Výsledky vychádzajú z analýzy stravovacích návykov a zdravotného stavu zdravotných sestier medzi rokmi 1984 až 2016. Na začiatku štúdie v roku 1984 bolo všetkým ženám medzi tridsaťosem a 59 rokmi.
Zo štúdie tiež vyplýva, že bielkoviny pochádzajúce z mlieka (čerstvé mlieko, syr, jogurt) neboli u žien významne spojené s lepším zdravotným stavom v staršej dospelosti.