Súčasný model je prežitok
Martina Nemethová, hovorkyňa Konfederácie odborových zväzov
Vítame, že sa naším návrhom inšpiroval aj premiér R. Fico. Od otvorenia odbornej i verejnej diskusie presadzujeme model reálneho skrátenia pracovného času, čiže redukciu odpracovaných hodín denne, a to pri zachovaní rovnakej mzdy a benefitov, ako aj pracovného zaťaženia. Žiaľ, u nás zatiaľ stále prevláda mylná predstava, že čím viac hodín odpracujeme, tým sme produktívnejší. Kratší pracovný týždeň v našom ponímaní znamená aj zníženie stresu, zvýšenie produktivity, zvýšenú spokojnosť a lojalitu zamestnancov či pozitívny vplyv na fyzické a duševné zdravie zamestnancov.
Firmám to uškodí
Martin Hošták, generálny sekretár Republikovej únie zamestnávateľov
Politici by mali už konečne dať ruky preč od nastavovania individuálnych podmienok zamestnávania. Skrátený pracovný týždeň si vždy zamestnanec môže dohodnúť so zamestnávateľom individuálne. Skracovanie pracovného času zákonom ešte viac zosilní tlak na pracovné miesta a firmy budú mať ešte väčšie problémy so zamestnávaním. Skrátením počtu pracovných dní nebudú vedieť plniť zákazky v požadovanom čase, množstve, čo v konečnom dôsledku môže vyústiť do straty zákazníkov.
Je to vec trhu, nie politikov
Politici by sa toho nemali chytať. Malo by to byť niečo, čo je dohodou medzi zamestnávateľmi a zamestnancami. Z toho vyplýva, že tam, kde je to výhodné pre obe strany, tak tam taká dohoda nastane, pokiaľ je o ňu záujem. Je absurdné si myslieť, že v republike, kde 25 percent ľudí robí v priemysle, ktorý v zásade funguje na osemhodinové zmeny, by bol možný ten odborársky ideál. Mali by to podniky robiť dobrovoľne. Keď budú ziskovejšie, ostatní ich budú nasledovať.