Kto sa však môže stať jej darcom? A sú s tým spojené aj prípadné riziká? Čo všetko by sme o tomto procese mali vedieť a prečo máme k darcovstvu predsudky? Jeden odber môže zachrániť až tri ľudské životy.
„Darovaná krv sa následne spracúva na transfúzne prípravky (erytrocyty, trombocyty a plazmu), pričom pacientovi je na základe indikácie podaná tá zložka krvi, ktorú potrebuje. Každá krvná skupina je dôležitá, pretože nikdy nevieme, s akými krvnými skupinami budú pacienti hospitalizovaní v nemocničných zariadeniach. Z pohľadu percentuálneho výskytu krvných skupín sú vzácnejšie všetky krvné skupiny s negatívnym Rh faktorom, pretože ich má len 15 % populácie,“ uvádza Martina Frigová z Národnej transfúznej služby (NTS) SR.
Za minulý rok prišlo na pracoviská NTS SR darovať krv 93 000 dobrovoľných darcov, čo je oproti roku 2022 o 4 483 darcov viac. Za rok 2023 vykonali 162 889 odberov celej krvi a jej zložiek. Na pracoviskách NTS SR evidujú nárast počtu darcov.
Niektorí si možno povedia, že veď krv daruje veľa ľudí, takže ja nemusím. Podľa dát zo Slovenského Červeného kríža pri jednej operácii srdca pacient potrebuje aj päť transfúznych jednotiek. Pri autonehode sa môže spotrebovať 50 jednotiek krvi. Dokonca pri liečbe leukémie je často potrebných aj osem transfúznych jednotiek týždenne. Krv je vzácna a darcovia krvi nenahraditeľní.