„Musel by byť poriadne zapustený do zeme, aby sa im ho nepodarilo podryť. Ak je však na pozemku, ktorý nie je obhospodárený, je ťažké povedať, kto plot opraví, na koho náklady a ako dlho vydrží. Pokiaľ tam nikto nebýva ani nehospodári, budú tam mať diviaky pokoj aj na to, aby tam na jar vrhli mladé, nielen tadiaľ prechádzali,“ upozorňuje Kaššák a odporúča, aby ľudia nepanikárili, keď diviaky stretnú.
„Treba sa im ozvať, aby videli, že je v blízkosti človek. Svetlo nie vždy zaberie, ak už diviaky neodplaší pach človeka, svetlo len veľmi ťažko, zrejme si už zvykli aj naň,“ komentuje hovorca odporúčanie miestneho úradu.
Treba ich odloviť?
Zbaviť sa diviakov nebude až také jednoduché, pokiaľ majú niekde dostatok vhodnej potravy, nie je na ne vyvíjaný poľovnícky tlak (lov) a nikto ich v týchto častiach nevyrušuje, najmä v nočných hodinách. „Čiastočne pomáhajú pachové ohradníky, samozrejmosťou je vykášanie zarastených záhrad a miest, kde by mohli diviaky zaľahnúť aj v intraviláne. Jediné, čo efektívne pomáha, je vnadenie mimo intravilánu a ich lov na týchto vnadiskách. Samozrejmosťou je rešpekt ľudí k výkonu práva poľovníctva. Pokiaľ sa budú ľudia túlať nocou, nikto si netrúfne loviť zver v blízkosti intravilánu, aby sa nestalo nešťastie,“ uzavrel.