Môžete sa tak napríklad vyhnúť neskorším šokujúcim udalostiam, ako boli napríklad nedávne aféry so sexuálnymi videami školákov.
Podľa sexuologičky Danice Caisovej sexuálna výchova sa v mnohých rodinách obmedzuje na to, že rodič približne medzi 12. až 13. rokom svojho dieťaťa rozhodne s ním porozprávať o tom, že je už dosť veľké na to, aby o tejto problematike niečo vedelo. "Takto by ste to však robiť nemali. Dieťa môže ostať zahanbené a zneistené, že sa o tom zrazu rodič chce rozprávať. Obyčajne mu povie, že už o všetkom vie a nechce o tom ďalej diskutovať," objasňuje Caisová.
Otázky a odpovede
Informácie dávajte postupne. "Troj- až štvorročné dieťa je prirodzene zvedavé. Najčastejšie sa pýta, prečo otec vyzerá inak ako mama, a ako sa rodia deti. Rodičia si myslia, že to v tomto veku aj tak nepochopí. To je však omyl," vystríha Caisová. Niektorí sa dokonca boja toho, že sa u dieťaťa predčasne prebudí sexualita. Ako teda postupovať? "Keď sa vás dieťa spýta, odpovedajte pravdivo. Buď mu povedzte, že si to naštudujete a potom mu to vysvetlíte, alebo mu kúpte knižku s touto problematikou a spoločne si ju prelistujte," radí doktorka. Určite nič nezahovárajte a nevymýšľajte si príbehy o bocianoch. Tým dieťa iba zneistíte a stopnete prirodzenú sexuálnu výchovu.
Rozdiel pohlaví
Podľa odborníkov je v sexuálnej výchove dievčat a chlapcov veľký rozdiel. "Tým, že väčšina dievčat dospieva rýchlejšie ako chlapci, matky s nimi hovoria o sexualite skôr," vysvetľuje sexuologička Danica Caisová. Chlapcom sa podľa nej ujde poučenia menej. "Mali by určite vedieť, že vo veku 12 - 13 rokov je úplne normálne, že majú polúciu (nočnú ejakuláciu). Je to prejav sexuálneho dozrievania a nie je to žiadna choroba," radí Caisová.
Toto tínedžerom vysvetlite
- starostlivosť o hygienu počas menštruácie a polúcie
- pravidelné návštevy gynekológa a urológa
- možnosti ochrany pred počatím (tabletky, náplaste...)
- používanie prezervatívu
- nákazlivé pohlavné choroby
- čo je AIDS
Sexuálna výchova v školách? Nehrozí!
Samostatný predmet Sexuálna výchova v školách neexistuje a dokonca sa o nej ani neuvažuje. Podľa Viery Trpišovej, hovorkyne MŠ SR, existujú však nadpredmetové osnovy Výchova k manželstvu a rodičovstvu, kde sa pozývajú odborníci, ktorí im problematiku vysvetľujú. Takže, milí rodičia, je to na vás!
Rodičia: Hovorte s deťmi o sexe!
Mami, ako som prišiel na svet? Vieš, to bolo tak... Aj vy si vymýšľate rôzne príbehy o bocianovi, ktorý ho priniesol v uzlíku? Nerobte to! Odborníci radia: O sexe s nimi hovorte od útleho veku a na zvedavé otázky im odpovedzte pravdivo.