Námestie Slobody je už dnes súčasťou priameho pešieho spojenia hlavnej železničnej a autobusovej stanice s historickým jadrom mesta a jeho okolím. Spolu so Strieborným námestím a Štadlerovým nábrežím tvorí trojicu najväčších prestupných uzlov mestskej a prímestskej hromadnej dopravy.
„Opravené cesty a chodníky, bezpečnejšie priechody pre chodcov, zrekonštruované autobusové zastávky či viac zelene. Aj to obsahuje víťazný návrh. Musíme teraz vypracovať projektovú dokumentáciu a nájsť financie na modernizáciu tohto námestia Slobody aj z mimorozpočtových zdrojov. Čakajú nás územné rozhodnutia, stavebné povolenie, čiže pôjde o pomerne dlhý časový úsek, pokým sa pristúpi k samotnej realizácii. Revitalizovať sa bude v určitých etapách. Dnes je predčasné hovoriť o celkových nákladoch,“ uviedol primátor Banskej Bystrice Ján Nosko.
Prvý etapa revitalizácie námestia Slobody by mala prebehnúť do šiestich rokov za parkom pamätníka SNP pri hoteli Lux. Následne sa počká na rekonštrukciu Domu kultúry. „Vydražili sme Dom kultúry a spolu s Banskobystrickým samosprávnym krajom urobíme nevyhnutné sanačné práce, aby nedochádzalo k ďalšej devastácii. Nasledovať bude vypracovanie projektovej dokumentácie revitalizácie. Horizont je ťažko odhadnúť, keďže ide o veľký projekt, finančne i časovo náročný. Počítam, že do 8 rokov by mal byť aj Dom kultúry v novom šate,“ prezradil Novému Času Ján Nosko.